Máte problém s laktózou? Dejte jí na frak!

Máte problém s laktózou? Dejte jí na frak! Máte problém s laktózou? Dejte jí na frak! Vyškrtla jste z jídelníčku mléčné potraviny? Musela jste začít držet bezlaktózovou dietu? Nezoufejte! Naštěstí s pomocí několika náhražek můžete vytvořit kvalitní menu.
Máte problém s laktózou? Dejte jí na frak!
{loadposition breadcrumb}

Máte problém s laktózou? Dejte jí na frak!

Vyškrtla jste z jídelníčku mléčné potraviny? Musela jste začít držet bezlaktózovou dietu? Nezoufejte! Naštěstí s pomocí několika náhražek můžete vytvořit kvalitní menu.

Dnes už není výjimkou, když vy nebo někdo z vašich blízkých trpí tzv. laktózovou intolerancí. Tělo zkrátka není schopné strávit mléčné výrobky. Pro mnoho lidí to může být ze začátku matoucí. Jak uvařit dobrý oběd, když každý druhý recept doporučuje přidat smetanu? Václav Matiaš má pro vás několik skvělých řešení.
Ochutnávejte a poznávejte
Bezlaktózové mléko se dnes prodává na pultu každého většího obchodu. S pomocí technologických postupů se u něj dosáhlo lepší stravitelnosti pro všechny, kteří klasické mléko nesnesou. Cena je bohužel trochu vyšší, ale pokud netrpí sníženou schopností trávení mléčných výrobků celá rodina, uvidíte, že vám v lednici chvíli vydrží.
Sójová smetana výborně nahrazuje tu běžnou při přípravě omáček, polévek, ale hodí se například i do zapečených těstovin. Najdete ji téměř v každém hypermarketu v oddělení se zdravou výživou.
U snídaně si zase můžete pečivo namazat rostlinným tukem nebo standardním margarínem. Vyhněte se ale těm, které mají už v názvu uvedeno, že jsou s máslovou příchutí. Vždy si pečlivě přečtěte složení, abyste si nevybrala výrobek s vysokým obsahem mléčných bílkovin.
Vydejte se na výzvědy
Řada firem vyrábí jogurty a sýry, které vám hned po konzumaci v těle neudělají spoušť. Zajděte si do obchodu zaměřeného na zdravou výživu, a budete překvapená, kolik pokladů najdete. Časem si navíc budete schopná vytipovat své oblíbené kousky, které vám neroztočí obsah vaší peněženky.
Problém nastává v restauraci, kde rozhodně není snadné vybrat si vhodné jídlo. Podobné je to s návštěvou u přátel. Ti sice připravili kanapky s vaší oblíbenou sýrovou pomazánkou, ale zapomněli na vaši dietu bez mléka. Řešením je umělé doplnění enzymu laktáza, který vám pomůže strávit vše mléčné. Prodává se v tabletkách. Těsně před jídlem si vezmete jednu pilulku a pak si můžete dopřát třeba i smetanový dezert.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
5 triků, jak zvládnout vánoce v klidu
5 vánočních dárků pro něj, které nekupovat