Krásná díky zimě

Krásná díky zimě Krásná díky zimě I kdyby vám pojmy jako kryokomory, kryosauny či kryolipolýza nic neříkaly, určitě znáte metodu otužování. Jde o techniku, jak si posílit imunitní systém, a tím preventivně zabránit zimnímu nachlazení a efektivněji bojovat proti teplotním výkyvům okolí.
Krásná díky zimě
{loadposition breadcrumb}

Krásná díky zimě

I kdyby vám pojmy jako kryokomory, kryosauny či kryolipolýza nic neříkaly, určitě znáte metodu otužování. Jde o techniku, jak si posílit imunitní systém, a tím preventivně zabránit zimnímu nachlazení a efektivněji bojovat proti teplotním výkyvům okolí.

Principy léčení chladem převzaly i firmy využívající tyto poznatky ve svých zařízeních a přístrojích, které efektivně pomáhají zlepšit zdravotní stav nebo vyřešit problémové partie těla. Není proto divu, že zařízení fungující na principu kryogenní terapie se stávají čím dál populárnější i u široké veřejnosti, zatímco příznivé léčebné účinky jsou v odborných kruzích známé již řadu let.

Kryoterapii, proceduru spojenou s hlubokým mrazem, zajišťují kryokomory a kryosauny, do nichž pacient vstupuje a pobývá pouze po dobu 1–4 minut. Oba přístroje fungují na stejném principu. Kryosauna je však určena zpravidla pro jednu osobu, zatímco kryokomory jsou schopny pojmout více lidí najednou. Teplota uvnitř zařízení je snížena na –120 až –150 °C.

Jak je tedy možné, že lidskému organismu tento extrémní mráz neublíží? Kryokomory a kryosauny jsou totiž navrženy tak, že obsahují pouze upravený zkapalněný syntetický vzduch, a nedochází tedy k celkovému vnitřnímu ochlazení těla. Zato povrch těla je vystaven prudkému chladu a během několika minut dokáže v těle spustit sérii blahodárných procesů urychlujících regeneraci a rehabilitaci. Kryoterapie je zejména vhodná a účinná při léčbě revmatologických, ortopedických a kožních onemocnění. Po provedení celkové kryoterapie dochází ke zvýšení pohyblivosti kloubů a svalové síly, zmenšení bolesti i povzbuzení imunitního systému.

Chlazení je také nedílnou součástí saunování, dalšího z oblíbených způsobů, jak posílit obranyschopnost organismu. Ochlazovací fáze střídá saunování a bez tohoto kroku se nedá dosáhnout kýženého efektu. Právě střídáním tepla a chladu svůj organismus otužujeme a učíme ho reagovat na změny teploty. Po prohřívací fázi je potřeba plíce i pokožku ochladit. Tělo totiž po pobytu v sauně vyžaduje zvýšený přísun kyslíku.
Existuje několik způsobů, jak ochladit organismus po prohřívací fázi. Nejmírnější forma ochlazení se provádí prostým pobytem na studeném vzduchu, intenzivnější chlazení můžeme podstoupit v podobě sprchy nebo koupele. Výhodou koupele je okamžitá zástava pocení a pocit celkového osvěžení.

Nejlepších a nejbezpečnějších výsledků lze dosáhnout s certifikovanými přístroji, jež používá profesionální zdravotnický personál, zatímco napodobeniny mohou přinést nejen velká zklamání, ale i možné zdravotní komplikace, jako jsou například popáleniny kůže či podchlazením orgánů. „Pokud se pacient rozhodne kryolipolýzu podstoupit, měl by si předem zjistit, jaký přístroj klinika používá. Jediným patentovaným a certifikovaným přístrojem na českém trhu je Zeltiq CoolSculpting. Naše zkušenosti s ním jsou více než pozitivní a nehrozí zde žádné nežádoucí výsledky či zdravotní obtíže,“ dodává vedoucí lékařka MUDr. Iva Špaňárová z kliniky Mediestetik, která kryolipolýzu před lety poprvé představila na našem trhu.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
5 triků, jak zvládnout vánoce v klidu
5 vánočních dárků pro něj, které nekupovat
sledujte nás na instagramu