4 nejčastější novoroční předsevzetí: Jak to nevzdat?!

4 nejčastější novoroční předsevzetí: Jak to nevzdat?! 4 nejčastější novoroční předsevzetí: Jak to nevzdat?! První leden neznamená jen otočení na první stranu nového kalendáře, ale také příležitost pro nový začátek v našem životě. Prozradíme vám předsevzetí, která patří k těm nejčastějším, a poradíme, jak vytrvat a nevzdat to!
4 nejčastější novoroční předsevzetí: Jak to nevzdat?!
{loadposition breadcrumb}

4 nejčastější novoroční předsevzetí: Jak to nevzdat?!

První leden neznamená jen otočení na první stranu nového kalendáře, ale také příležitost pro nový začátek v našem životě. Prozradíme vám předsevzetí, která patří k těm nejčastějším, a poradíme, jak vytrvat a nevzdat to!

1. Zhubnout
Hubnutí a s ním spojené sportování a zdravá strava jsou jednoznačně nejčastějším předsevzetím, především u žen. Prvních 14 dnů v lednu jsou posilovny a tělocvičny přeplněné k prasknutí, zájem ale rychle opadá a většina odhodlanců své snažení vzdává nejpozději do konce března. Důvodem selhání bývají především nereálné cíle, nevhodně zvolená dieta nebo špatný výběr sportovní aktivity. Zamyslete se proto, kolik opravdu potřebujete shodit, a rozplánujte si hubnutí na přiměřeně dlouhé období. Podobně umírněné buďte i při sestavování nového jídelníčku. Dodržujte pravidlo menších porcí 5× denně a dopřejte si pestrost. Pokud vám jídla nebudou chutnat, brzy se vrátíte k původnímu stereotypu. Cvičení vás musí skutečně bavit, jinak u něj dlouho nevydržíte. Pokud máte problém s tím, že vás každé cvičení rychle omrzí, neomezujte se pouze na jednu sportovní aktivitu. Výsledek se určitě brzy dostaví.
2. Přestat kouřit
Těsně za hubnutím stojí na žebříčku nejčastějších novoročních předsevzetí kouření. Navzdory osvětě jsou v tomto ohledu Češi stále velmi nerozumní a méně disciplinovaní než ostatní evropské národy, kouří každý třetí z nich. Skoncovat s tímto nebezpečným a obtěžujícím zlozvykem se řada kuřáků pokouší opakovaně v průběhu celého roku, s o to větší slávou a přesvědčením ohlašují své předsevzetí 1. ledna. Výsledek je bohužel obvykle stejný jako kdykoli jindy. Pokud chcete s kouřením skoncovat jednou provždy, musíte být vnitřně pevně přesvědčená, že opravdu chcete přestat, a to kvůli sobě, ne jen proto, abyste vyhověla svému okolí. Podpořte své rozhodnutí studiem odborných článků o následcích kouření, které vám tento zlozvyk ještě více znechutí. Pokud máte chuť na cigaretu spojenou s určitými společenskými situacemi, jako je odpolední káva s kamarádkou nebo večerní drink v baru, zkuste se jich v počátečním období vyvarovat.
3. Naučit se cizí jazyk
Bez znalosti alespoň jednoho cizího jazyka už dnes daleko nedojdete, a proto se řada z nás snaží zapracovat od Nového roku také na své jazykové vybavenosti. Výsledky jazykových škol potvrzují, že leden je po září nejčastějším měsícem pro zahájení studia. Zajímavé je, že oproti hubnutí a kouření jsou lidé odhodlaní ke studiu jazyků mnohem vytrvalejší. „Více než padesát procent studentů, kteří se do jazykových kurzů přihlásí v lednu, pokračuje ve studiu i v dalším semestru. Tato vytrvalost je dána především tím, že rozhodnutí začít navštěvovat jazykový kurz bývá velmi zodpovědné, lidé jsou k němu obvykle motivováni závažnými osobními nebo pracovními důvody. Návštěva kurzů navíc stojí nejen čas, ale i finance, a proto se k ní odhodlají jen lidé, kteří studovat opravdu chtějí,“ vysvětluje Jana Kadlíková, senior metodička jazykové agentury Skřivánek. Pro úspěšné pokračování ve studiu je kromě pevné vůle a disciplíny důležitá především pravidelnost a stanovení reálných a motivujících cílů. „Aby student neztratil motivaci a nezakrněl na určité úrovni, musí si stanovit krátkodobé i dlouhodobé cíle. Krátkodobý cíl například na období jednoho měsíce může spočívat v objemu naučené látky. Dlouhodobým cílem na období i několika let pak může být třeba složení jazykové zkoušky,“ radí Kadlíková.
4. Najít si novou lásku
Trávit Vánoce sám je smutné, a proto si především ženy dávají jako novoroční předsevzetí najít si co nejdříve nového partnera. Dodržet toto předsevzetí je přitom velmi obtížné, protože lásce se prostě nedá poručit, a ani odhodlání a pevná vůle s tím nic nenadělají. Naštěstí jsou i zde možnosti, jak šance na novou lásku zvýšit. Při brečení do polštáře nebo mlsání čokolády na gauči u sledování romantického filmu si ještě nikdo partnera nenašel. Neseďte doma v pyžamu, zavolejte raději kamarádce, která je na tom stejně, a vyrazte ven, do baru, divadla nebo fitness centra. Seznámit se můžete kdekoli, třeba už cestou na zastávce autobusu. Hlavní je pozitivní přístup a zdravé sebevědomí. Zbytek už musíte ponechat náhodě a chemii.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
5 triků, jak zvládnout vánoce v klidu
5 vánočních dárků pro něj, které nekupovat