4 tipy, jak předcházet potížím se zrakem

4 tipy, jak předcházet potížím se zrakem 4 tipy, jak předcházet potížím se zrakem Necháváte si vyšetřit zrak? Pokud si myslíte, že vidíte perfektně, nemusí to být vždy pravda. Přinášíme vám tipy, jak předcházet problémům se zrakem.
4 tipy, jak předcházet potížím se zrakem
{loadposition breadcrumb}

4 tipy, jak předcházet potížím se zrakem

Necháváte si vyšetřit zrak? Pokud si myslíte, že vidíte perfektně, nemusí to být vždy pravda. Přinášíme vám tipy, jak předcházet problémům se zrakem.

Zatímco na preventivní prohlídky u praktického lékaře jednou za dva roky si už většina z nás zvykla, pravidelnou prevenci u odborných lékařů, například oftalmologů, máme stále tendenci podceňovat. Lidé trpící krátkozrakostí nebo dalekozrakostí se spokojí s přeměřením dioptrií v optice při koupi brýlí nebo kontaktních čoček, místo aby jejich vadu posoudil lékař. A ti, kteří potíže se zrakem nemají, se do ordinace oftalmologa zpravidla nevydají vůbec. Paradoxem přitom je, že podle průzkumů se 90 % lidí bojí ztráty zraku více než ztráty kteréhokoli jiného smyslu.
Kontrola zraku, prosím
Oční lékař by měl zrak zkontrolovat minimálně jednou za dva roky. Platí to i v případě, že vidíme skvěle, protože oči prozrazují mnohé o celkovém zdravotním stavu. „Například změny na cévách očního pozadí mohou signalizovat vyšší krevní tlak nebo cukrovku. Na zrakovém nervu se mohou projevit i některá neurologická onemocnění, zkrátka preventivní prohlídka může napovědět mnohé…“ potvrzuje MUDr. Sylva Procházková, zkušená oční lékařka Refrakčního centra Praha. A jak známo, čím dříve bude problém rozpoznán, tím větší je šance na úspěšnou léčbu.

Bolí vás často hlava?
V případě neostrého vidění nebo častých bolestí hlavy je návštěva odborníka ještě důležitější. Správná diagnóza a následná korekce očních vad je zásadní v každém věku, s přibývajícími léty se však riziko výskytu některých očních chorob ještě zvyšuje. „V dospělosti nám hrozí hlavně glaukom, někdy lidově zvaný zelený zákal. Tato nemoc je relativně častá, postihuje 2 až 3 % populace a většinou začíná kolem čtyřicítky. Se stoupajícím věkem se frekvence glaukomu zvyšuje o 1 % a vyskytují se i nové choroby, hlavně šedý zákal,“ vysvětluje MUDr. Sylva Procházková.
Brýle nejsou jen pro starší ročníky
Kromě včasné návštěvy oční ordinace MUDr. Sylva Procházková doporučuje i několik velmi snadno realizovatelných, obecně platných preventivních opatření: Nezapomínat na vhodné osvětlení pracoviště a pracovní plochy, zamezit odleskům monitorů, preferovat stravu s obsahem zdrojů zrakových pigmentů, jako je známý beta-karoten z mrkve či lutein apod. A samozřejmě používat vhodné zrakové pomůcky – brýle na blízko či na dálku.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
Katy Perry randí z Niallem z One Direction?
sledujte nás na instagramu