3 tipy, jak si doma udělat nej kávu

3 tipy, jak si doma udělat nej kávu 3 tipy, jak si doma udělat nej kávu Chcete si doma užít skutečně kvalitní kávu s příjemnou vůní a chutí, kterou oslníte i své přátele? Zkuste se vyhnout nejčastějším chybám při její přípravě, na které upozorňuje Luboš Martínek, šéfbarista kavárenské sítě CrossCafe.
3 tipy, jak si doma udělat nej kávu
{loadposition breadcrumb}

3 tipy, jak si doma udělat nej kávu

Chcete si doma užít skutečně kvalitní kávu s příjemnou vůní a chutí, kterou oslníte i své přátele? Zkuste se vyhnout nejčastějším chybám při její přípravě, na které upozorňuje Luboš Martínek, šéfbarista kavárenské sítě CrossCafe.

Kupujte jen kvalitní kávu
Základem každého dobrého nápoje je vždy kvalitní surovina, kterou dobře vybírejte. Nejsnadnější nákup budete mít ve specializovaných obchodech a lokálních pražírnách s prodejem. V nabídce najdete jak jednodruhové kávy, tak i směsi. Důležité je, aby zakoupená káva byla čerstvě upražená. Poznáte to podle toho, že intenzivně voní. Kupujte spíše menší balení a uchovávejte ho dobře uzavřené v původním obalu nebo nádobě, v suchu a při běžné teplotě. Otestujte více druhů káv a najděte si tu svoji dle vlastních chutí.
Namelte si svoji vlastní kávu
Český ‚turek‘ má stále mnoho příznivců, řada lidí si bez něj nedokáže představit ráno. Důležité je ovšem připravovat takovou kávu z čerstvě upražených a doma namletých zrn. „Důrazně nedoporučuji směsi namleté již před několika měsíci, které se prodávají za cenu nižší, než za kterou lze na trhu nakoupit zelená zrnka kávy. Bohužel takovou kávu najdete v každé samoobsluze. Vězte, že pražená káva v ceně pod cca 300 korun za kilogram nemůže být ze své podstaty kvalitní,“ varuje šéfbarista CrossCafe Luboš Martínek.
Dejte si pozor na kávovar
Kvalitu kávy a její výslednou chuť do velké míry ovlivňuje i stav kávovaru a mlýnku. Pokud neudržujete zařízení v čistotě, na kávě si moc nepochutnáte. Počítejte s tím, že pražená káva obsahuje olej, který časem žlukne. Ještě více škody na vašem oblíbeném nápoji umí napáchat nedostatečná sanitace zařízení pro napěňování mléka (pokud jej váš kávovar obsahuje). Každý kávovar dále potřebuje občas odvápnit a při údržbě se vyplatí důsledně dodržovat pokyny výrobce. 

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
Katy Perry randí z Niallem z One Direction?
sledujte nás na instagramu