3× suši jak ho neznáme

3× suši jak ho neznáme 3× suši jak ho neznáme V dnešních poměrech už suši není žádná exotika, skoro by se dalo říci, že ve světě rozvozů je to oblíbená klasika. Málokdo ale ví, že suši, na které jsme v Čechách zvyklí, vypadá v Japonsku a ve světě trochu jinak.
3× suši jak ho neznáme
{loadposition breadcrumb}

3× suši jak ho neznáme

V dnešních poměrech už suši není žádná exotika, skoro by se dalo říci, že ve světě rozvozů je to oblíbená klasika. Málokdo ale ví, že suši, na které jsme v Čechách zvyklí, vypadá v Japonsku a ve světě trochu jinak.

Verze suši se liší podle kontinentu
Každý kontinent je zatížený na jiné chutě. Původní verze suši byla velmi prostá, až Evropané a Američané tomu dodali grády po svém. My Evropané jíme suši rádi se sójovou omáčkou a okurkou. Řada z nás si v sójové omáčce namáčí wasabi, ale vězte, že tento zvyk rozhodně nemá s japonskou tradicí nic společného. Američané si recept také vyložili podle svého, a k suši si dopřávají omáčky.
Japonci dávají přednost rybám, konkrétně nejrůznějším druhům tuňáků a lososa. Možná vás překvapí, že Japonci si k rybám většinou ani rýži nedávají. Historicky se ryby nasolovaly a do rýže jenom zabalovaly, aby se maso zakonzervovalo. Odtud název suši, tedy „kyselá rýže“. Za rok 2013 se suši na DameJidlo.cz stalo druhým nejčastěji objednávaným jídlem.
Nejvíce nám chutná úprava maki
Postupem času a díky šíření suši po celém světě vznikla řada druhů jeho úprav. V Česku se těší největší popularitě úprava maki, jednoduchý druh, který se skládá ze základních ingrediencí – z rýžového základu s řasou, rybou či zeleninou. Nigiri je také známé, jedná se o rýžové válečky, na nichž je položen plátek ryby, nejčastěji losos. Mezi méně známé úpravy patří sašimi, což je jenom syrová ryba, která se namáčí do sójovky nebo wasabi. Pro zručnější kuchaře ještě existuje temaki, jde pouze o modifikaci maki, jen není rýže obalená řasou ve tvaru válečku, ale kornoutu.
Suši dietně?
Suši se na první pohled jeví jako dietní jídlo. Záleží ale na úpravě. Oblíbené úpravy maki nebo nigiri nemají tak vysokou kalorickou hodnotu jako třeba americká úprava, tzv. california roll nebo různé uramaki. U california roll je řasa uvnitř válečku rýže a to umožňuje další vrstvení, nejčastěji se ještě obaluje v kaviáru.
Pojídání suši se smaženými krevetami a majonézou však taky není ničím výjimečným. Pak pochopitelně nelze mluvit o dietním jídle. Nehledě na to, že losos a tuňák mají srovnatelnou kalorickou hodnotu s hovězím masem. Berme tedy suši jako plnohodnotné obědové jídlo.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
Katy Perry randí z Niallem z One Direction?