Tipy a triky: Jak si připravit skvělý čaj

Tipy a triky: Jak si připravit skvělý čaj Tipy a triky: Jak si připravit skvělý čaj Zima už konečně uhodila v plné síle, a tak není nic lepšího než se po celém dlouhém dni zavrtat do deky s dobrým čajem. Poradíme vám, jak si doma připravit ten nej.
Tipy a triky: Jak si připravit skvělý čaj
{loadposition breadcrumb}

Tipy a triky: Jak si připravit skvělý čaj

Zima už konečně uhodila v plné síle, a tak není nic lepšího než se po celém dlouhém dni zavrtat do deky s dobrým čajem. Poradíme vám, jak si doma připravit ten nej.

Na to, jak si doma udělat skvělý čaj, jsme se zeptali Ing. Petra Zelíka, specialisty na čaj a kávu, www.oxalis.cz.
Jak nejlépe připravím šálek čaje?
Kvalitní voda a patřičná délka vyluhování jsou vedle samotných čajových lístků pro dobrý šálek čaje rozhodující. Přitom dbejte následujících rad:
•    Použijte předehřátou konvici nebo šálek.
•    Voda k přípravě by měla být vždy čerstvá a studená.
•    Přiveďte vodu do bodu varu. Udržujte ji ve varu pouze krátce, aby se z ní nevytratily kyselé látky, které mají význam pro uvolnění osobité čajové vůně.
•    Čajové lístky nebo nálevový sáček zalijte v případě černého čaje vařící vodou. Voda při přípravě zeleného čaje by měla být ochlazena na zhruba 75 stupňů Celsia. Vždy však nejdříve musí projít bodem varu!
•    Černý čaj nechte vyluhovat tři až pět minut, zelený maximálně tři minuty.
Jaký typ nádobí je vhodný pro přípravu čaje? Je lepší skleněné z důvodu průhlednosti, nebo kamenina, která je v poslední době na českém trhu novinkou?
Pro přípravu čaje se používá nádobí z mnoha materiálů – porcelán, keramika, sklo, litina, pálená hlína atd. Podle toho, jaký druh čaje připravujeme, vybíráme i nádobí k tomu určené. Např. porcelán, keramika, sklo, kamenina aj. jsou materiály, které neabsorbují pachy, což znamená, že v těchto konvicích můžeme připravit jak čaje čisté, tak aromatizované. V konvičkách z pálené hlíny se doporučuje připravovat pouze čaje příbuzné, např. pouze černé čisté čaje, zelené čisté čaje atd., protože tento materiál částečně absorbuje pachy a výslednou chuť čaje by mohl do jisté míry ovlivnit.

Související články:

5 tipů, jak pečovat o pokožku v zimě
5 triků, jak zvládnout vánoce v klidu
Katy Perry randí z Niallem z One Direction?
sledujte nás na instagramu