Ve stínu Eiffelovky

Ve stínu Eiffelovky Ve stínu Eiffelovky Před pár lety jsem dostala nečekanou příležitost podívat se do Paříže. Velkou roli v tom hrála náhoda, a ačkoliv to byl klasický organizovaný zájezd s programem, nakonec jsem kvůli shodě několika událostí poznala hlavní město Francie tak, jako asi málokterý turista. Špinavou, chudou a vůbec ne romantickou. Zato ale skutečnou.
Ve stínu Eiffelovky
{loadposition breadcrumb}

Ve stínu Eiffelovky

Před pár lety jsem dostala nečekanou příležitost podívat se do Paříže. Velkou roli v tom hrála náhoda, a ačkoliv to byl klasický organizovaný zájezd s programem, nakonec jsem kvůli shodě několika událostí poznala hlavní město Francie tak, jako asi málokterý turista. Špinavou, chudou a vůbec ne romantickou. Zato ale skutečnou.

Propagace značky TravelPortal

Joyonline.cz není jeho autorem a nemá vliv na jeho obsah.

Crr Crr Crr! Otevírám oči a budí mě nepříjemný zvuk mobilu. „Ahoj mami, co se děje,“ říkám pomalu rozespale. „Máš tu zkoušku?“ „Jo, nakonec mě dusil půl hodiny, ale dala jsem to, zrovna jsem dospávala dvoudenní studium.“ „Aha, promiň za vzbuzení. A gratuluju!“ „Mám jednu otázku – nechtěla bys jet do Paříže? Hanka je v nemocnici a už se to nedá zrušit. Je to poznávací zájezd na sedm dní s polopenzí a bydlet budeš v nějakém hostelu“ „Hm…zájezd říkáš? Paříž? Tak teda jo.“

Bon voyage!

Zavěsím telefon a trochu si svou „dobrotu“ vyčítám. Abyste věděli - trpím velkou nedůvěrou v poznávací zájezdy. Parta věkově i povahově nesourodých, sportovně oblečených lidí, kteří si s sebou vezou v batůžku oslazený čaj a řízek s okurkou mezi dvěma chleby (ačkoliv jinak řízky miluju!). Trpím ještě víc, když se chodí po notoricky známých místech, které znám snad ze všech průvodců. Jenže jet musím. Koneckonců jako studentka vezmu nečekaným výletem zavděk a vyhrabu starý sešitek, kam jsem si kdysi dávno vypsala, co všechno bych chtěla navštívit.  

Město lásky a romantiky?

Snad málokteré město na světě má tolik přídomků jako právě tohle. Ano, Praha je stověžatá, Berlín má svou zeď, která dlouho izolovala východ od západu, New York je jedno velké „apple“ a nakonec stejně všechny cesty vedou do Říma. A podobně jako Benátky (kromě jejich filmového festivalu a slavného karnevalu) bývá i Paříž označovaná jako město pro zamilované, či město lásky. Jenže pro Paříž je toho charakteristické mnohem víc.

Od Mona Lisy až po Sacré-Coeur

Původní „hyzditel“ pařížského centra – Eiffelova věž, která v době své výstavby vzbuzovala u místních převážně negativní emoce – je dnes a denně v obležení lidí a fotografie s touto stavbou je naprostá turistická povinnost a klišé zároveň.  Pak tady máme Louvre s Mona Lisou či Rodinovými plastikami, Montmartre a jeho Amélii, která zrovna v Café des 2 Moulins rozbíjí lžičkou karamelovou krustičku créme brûlée. Na úpatí této čtvrti už slyším zpívat Edith Piaf v kabaretu Moulin Rouge. Potkávám elegantní Pařížanky, které se, držíc v jedné ruce kabelku Chanel, procházejí po Champs-Élysées a kouří cigaretu. Docela je podezřívám z toho, že jejich celodenní přísun jídla tvoří pouze malá, světle růžová makronka k odpolední kávě. V podvečer se toulat po nábřeží Seiny s francouzským milým (nejlépe architekt s hlubokým hlasem a černým rolákem) a přes den se na sluníčku vyhřívat na schodech baziliky Sacré-Coeur. Jít do Perraultovy národní knihovny a večer spěchat do opery v černých lodičkách s červenou podrážkou. Potom jít na to nejlepší víno v životě a povídat si až do noci.

Paříž není jen Eiffelovka a Vítězný oblouk

Nastupuji do metra a až po chvíli mi dojde, že „má“ skupinka se někam vytratila. Respektive jsem byla v šoku z toho žebrajícího Alžířana, kterému z ustřižené levé nohavice trčel hnisající pahýl, až jsem omylem nastoupila do vlaku, který míří mě neznámo kam. Vyndávám mobil a píšu paní průvodkyni, že se mi udělalo špatně a jdu zpět na hostel. Přeje mi brzké uzdravení a já, ačkoliv to nemám v plánu, se centru Paříže stále více vzdaluji. Vystupuji na zastávce Gagny a trochu se motám po okolí. Docházím k dosti zanedbanému panelákovému sídlišti, který mi připomíná výjev z Gavrasova klipu. V tom za sebou slyším vzrušené hlasy, otočím se a vidím skupinku teenagerů. Usmívám se na ně, ukazuju jim mapu a lámanou francouzštinou vysvětluji, že jsem se asi ztratila a zda by mi nemohli pomoct se zorientovat. Mladík, kterému je asi 16 let, mi zkušeným chvatem chytne ruce za zády, další bere moji kabelku, berou telefon, zbytek drobných z peněženky, třetí mi rve z levé ruky hodinky – rodinné dědictví po babičce – a čtvrtý zahání postarší pár, který mi přišel na pomoc. Než se vzpamatuju, mám na obličeji pár krvavých šrámů a ležím na zemi. Postarší pár se vrací, pomáhají mi na nohy, volají policii a taky sanitku, která mě po několika minutách odváží do nemocnice.  

Revoluce v ulicích

Je rok 2005 a v pařížských suburbs právě začínají nepokoje, které se rozšířily i do dalších francouzských měst. Všechno to začalo právě tady, v Clichy-sous-Bois, kde zemřeli dva mladíci poté, co přelézali plot trafostanice, který byl pod elektrickým proudem. Utíkali před policisty. Údajně zde byli krást, což se nakonec neprokázalo. Clichy-sous-Bois, izolovaná čtvrť, kde žijí převážně přistěhovalci a kam vlastně není až tak snadné se městskou dopravou dostat. Proto se mě policisté v nemocnici ptali, jak mě to vůbec napadlo. Když jim vysvětluji, že jsem zabloudila a pak jsem se prošla po okolí, prohodili jen, že to bylo „trés dangereux“. O pár dní později jsem již byla opět doma, poznávací zájezd do Paříže skončil předčasně pro celou naši skupinu z důvodu vyhlášení výjimečného stavu ve většině pařížských čtvrtí.  

Poznávací zájezdy? Ano, ale...

A můj dojem z poznávacích zájezdů? Záleží, na tom, jaký mají program. Chození ve velké skupině po tradičních pamětihodnostech ve stylu „Poznej Paříž za 24 hodin“ to není nic pro mě. Zato vidět něco skutečně zajímavého, kavárny či místa s historií, která znají jenom zdejší – to je ono. Stále mám totiž tak nějak pocit, že poznat určité město a skutečný život v něm, nemůžete jen na výstavních ulicích s naleštěnými výlohami. A že je to tak vlastně i dobře.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
Katy Perry randí z Niallem z One Direction?