5 triků, jak pečovat o kožené boty

5 triků, jak pečovat o kožené boty 5 triků, jak pečovat o kožené boty Koupili jste si nové kožené boty a chcete, aby vám vydržely krásné déle než pár týdnů? Přinášíme vám proto praktické rady, jak se o koženou obuv starat.
5 triků, jak pečovat o kožené boty
{loadposition breadcrumb}

5 triků, jak pečovat o kožené boty

Koupili jste si nové kožené boty a chcete, aby vám vydržely krásné déle než pár týdnů? Přinášíme vám proto praktické rady, jak se o koženou obuv starat.

1. Napínejte!
Pokud si chcete udržet boty v dobré kondici na déle než jedno roční období, vyplatí se koupit speciální napínák na boty. Ten botě pomáhá udržet její původní tvar. Chrání například proti deformaci a tvorbě tzv. vrásek. Napínáky použijte, když vám boty navlhnou. Je dobré je mít v botě alespoň 24 hodin. Na boty používejte také klasické nazouvací lžíce. Ty ochraňují opatek proti ošlapání, a tím chrání i základní klenbu boty.
2. Impregnujte!
Než vyrazíte provětrat nové kožené boty, měli byste je pořádně naimpregnovat minimálně třemi vrstvami. „Vždy počkejte, až nástřik uschne, a pak opět naimpregnujte. Pokud se již přípravek do boty nevsakuje, ale stéká, je obuv správně naimpregnovaná,“ říká Veronika Sajdoková z CCC.
3. Čistěte!
Boty z lakované kůže stačí vyčistit hadříkem a mýdlovou vodou. Zbytečnou investicí není ani pořídit si speciální čisticí kartáč, kterým se vyčistí okolí švů. Na leštění pak použijte speciální přípravky, které v sobě často obsahují i impregnaci. Na leštění jsou také výborné utěrky z mikrovlákna. Na hladkou kůži používejte speciální krémy. Krém nanášejte v tenké vrstvě. Nejlepší je klasický hadýrek, který zajistí, že se krém dobře do kůže vstřebá. Obuv krémujte jednou za deset dní.
4. Pozor na semiš!
Broušená kůže neboli semiš vypadá skvěle, ale bohužel se na ní zachytává více prachu a nečistot než na hladké kůži. „Broušená kůže vyžaduje pečlivou impregnaci alespoň jednou v týdnu. Na drobné nečistoty si vezměte pryžové kartáče, které použijete po nanesení impregnace. Na větší nečistoty se hodí speciální pěnové přípravky. Ty ale po zaschnutí důkladně vykartáčujte,“ dodává Veronika Sajdoková. Použít také můžete vlhký hadřík s hrubším povrchem. Na zašle vypadající boty se vyzbrojte renovátorem kůže s obsahem barevného pigmentu.
5. Odpočívejte!
V botách jsme většinou celý den, měli bychom o ně proto pečovat i zevnitř. Pořiďte si antibakteriální sprej, který dezinfikuje a předejde šíření bakterií. Skvělý je také sprej s přídavkem stříbra, který zabrání i nepříjemnému pachu. Je dobré nenosit stejné boty každý den, ale sem tam jim dopřát malou ‚dovolenou‘, například na zmíněném napínáku nebo v dobře větraných prostorách. Boty se snažte střídat jednou za tři dny, aby měly čas pořádně uschnout a vstřebat antibakteriální sprej.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
Katy Perry randí z Niallem z One Direction?
sledujte nás na instagramu