Zastavte jojo efekt: Začněte pravidelně jíst!

Zastavte jojo efekt: Začněte pravidelně jíst! Zastavte jojo efekt: Začněte pravidelně jíst! Sestavte si nový lepší jídelníček, a váha půjde sama dolů!
Zastavte jojo efekt: Začněte pravidelně jíst!
{loadposition breadcrumb}

Zastavte jojo efekt: Začněte pravidelně jíst!

Sestavte si nový lepší jídelníček, a váha půjde sama dolů!

Chodíte pravidelně cvičit, omezujete se v jídle, ale stále se vám nedaří zhubnout? Možná děláte chybu právě ve stravování. Nestačí pouze hladovět, ale měli byste mít také vyvážený jídelníček. Takový, aby tělo hublo efektivně, napořád a bez jojo efektu. Nabízíme vám praktické rady, které když budete dodržovat, tak se brzy dostaví výsledky v podobě úbytku přebytečných kil.

Pokud nechcete zhubnout pouze na týdenní rodinnou dovolenou v Chorvatsku, ale udržet si štíhlou linii dlouhodobě, tak se připravte, že hubnutí je především o velké trpělivosti a pevné vůli. Důležité je si udělat kromě cvičebního plánu také dobrý a kvalitní jídelní plán. Možná to zní paradoxně, ale při dietě byste neměli mít hlad.

„Nevyváženou stravou a hladověním si tělo ničíte a kila se vám opět rychle vrátí. Jezte tedy pravidelně malé porce každé tři hodiny,“ říká Lucie Miláčková, nutriční poradkyně fitness sítě Expreska. Jídlo byste si měli rozdělit přibližně do pěti porcí na den, z toho dvě větší jídla a tři malé svačinky, např. v podobě ovoce, zeleniny, jogurtu nebo cereální tyčinky.

Máte během dne návaly chutí, které vás nutí mlsat? Důvodem může být také jednotvárný jídelníček. Experimentujte a každý den si připravte jiné a pestré svačiny. Nejdůležitějším jídlem z celého dne je snídaně. Ta by měla tvořit 25 % našeho denního energetického příjmu. Vynechte však bílé pečivo a dopřejte si místo něj celozrnné.

Oběd by měl být vyvážený. Dáte-li si pouze zeleninový salát s trochou masa, budete mít brzy opět hlad, protože pouze bílkoviny a zelenina vám potřebnou denní energii nezajistí. Připravte si např. vařené maso s rýží a bohatou zeleninovou oblohou. Jste polévkoví? Tak i při dietě se oblíbených polévek nemusíte vzdávat. Zkuste ale vynechat krémové a zahuštěné jíškou. Výborný je např. hovězí vývar, čočková nebo zeleninová polévka.

Večeře by pak měla být lehká a skládat se především z bílkovin a zeleniny. K večeři si dejte třeba zeleninový salát nebo pečená rajčata se sýrem. „Dbejte také na to, aby ve vašem jídelníčku nechyběly potraviny, ve kterých je obsažená vláknina, která hraje  během diety důležitou roli. Nachází se např. v jablkách, mandlích, hnědé rýži nebo v luštěninách,“ vysvětluje Lucie Miláčková, nutriční poradkyně z fitness sítě Expreska.
Pro zdravé a trvalé hubnutí je kromě vyváženého jídelníčku důležité také vše kombinovat s aktivním pohybem, nejlépe třikrát týdně. Pokud nemáte čas si zajít zacvičit, zapojte do denního programu alespoň 40 minut svižné chůze. A uvidíte, že během letních měsíců se nebudete stydět svléknout do plavek.