Antioxidanty v kosmetice: Jak nám pomáhají?

Antioxidanty v kosmetice: Jak nám pomáhají? Antioxidanty v kosmetice: Jak nám pomáhají? Antioxidanty jsou velmi důležité a zdraví prospěšné látky. I když si to neuvědomujeme, jsou každodenní součástí našeho života. Bojují proti volným radikálům, a tím chrání naše zdraví, mládí a krásu. Na nejčastější otázky o antioxidantech v kosmetice odpovídá MUDr. Hana Smutková.
Antioxidanty v kosmetice: Jak nám pomáhají?
{loadposition breadcrumb}

Antioxidanty v kosmetice: Jak nám pomáhají?

Antioxidanty jsou velmi důležité a zdraví prospěšné látky. I když si to neuvědomujeme, jsou každodenní součástí našeho života. Bojují proti volným radikálům, a tím chrání naše zdraví, mládí a krásu. Na nejčastější otázky o antioxidantech v kosmetice odpovídá MUDr. Hana Smutková.

1) Co je to antioxidant?
Antioxidanty jsou tělu přirozené látky, které omezují aktivitu škodlivých volných radikálů. Zabraňují stárnutí organismu a vzniku a rozvoji mnoha civilizačních chorob jako například srdečně-cévní choroby nebo některé typy nádorových onemocnění. Díky antioxidantům se náš organismus dokáže lépe bránit nepříznivým vlivům špatného životního prostředí, ve kterém žijeme, jako je prach, špína, stále nebezpečnější sluneční záření, stres a další následky dnešní zrychlené doby.

2) Proč je antioxidant prospěšný pro naše zdraví a pleť a jak funguje?
Antioxidanty účinně působí proti negativním vlivům volných radikálů na lidský organismus. Antioxidanty volné radikály neutralizují, a tím chrání buňky před oxidací a jejich degenerativními změnami. V kosmetice se využívají proto, že zabraňují poškození buněčných složek kolagenu a elastinu, a tím zmírňují projevy předčasného stárnutí.

3) Kde se antioxidanty vyskytují?
Antioxidanty můžeme nalézt v přirozené formě v potravinách, ale současně také jako důležitou složku v kosmetických výrobcích. Tyto prospěšné látky obsahuje především mnoho druhů ovoce, například červené víno, jahody, kiwi, lesní bobule (borůvky, brusinky, ostružiny, maliny), granátové jablko, grep nebo meruňky. I některé druhy zeleniny mají antioxidační účinky, třeba brokolice, rajčata nebo listová zelenina (špenát, hlávkový salát). Mezi silné antioxidanty patří také zelený čaj. Velmi účinné kosmetické antioxidanty jsou superoxid dismutáza, kataláza, vitamin A neboli retinol, vitamin C a E, koenzym Q10 a další.
 

4) Je lepší používat kosmetiku s antioxidanty, nebo je pravidelně přijímat potravou?
Jako nejlepší a nejúčinnější se ukazuje kombinace vnějšího a vnitřního příjmu antioxidantů. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na antioxidační látky, nejlépe v čerstvé formě. Celkový účinek pak podpořte užíváním antioxidační pleťové kosmetiky. V nabídce najdete mnoho druhů krémů na obličej, ale také odličovadla či péči o tělo.


5) Jak poznám opravdu účinný antioxidační kosmetický přípravek?

Drogerie, lékárny a parfumerie nabízejí mnoho druhů kosmetiky, která slibuje antioxidační složení. Můžete si vybrat mezi desítkami značek a účinných látek. V současné době jsou na trhu přípravky, které obsahují buď výtažky z ovoce a rostlin s antioxidačním účinkem, nebo synteticky vyráběné antioxidanty, jako již zmíněné superoxid dismutázu, katalázu či vitaminy A, C a E. Nejvhodnější jsou přípravky, které obsahují komplex několika účinných antioxidačních látek a jejichž složení je dále obohaceno o látky, které bojují se stárnutím pleti. Např. novinka Firewall od britské značky Medik8 nabízí přímo koktejl vysoce účinných antioxidantů a peptidů proti stárnutí, které přes noc pleti pomohou se regenerovat a hydratovat a přes den ji ochrání proti nepříznivým vlivům prostředí, ve kterém žijeme.

6) Čeho bych se měl/a tedy vyvarovat?
Antioxidanty nejsou léky. Naše zdraví je do značné míry v našich rukou. Samotné tělo je nám dobrým rádcem, a naučíme-li se naslouchat jeho signálům, uděláme pro sebe více než častou návštěvou ordinací. Volné radikály v organismu být musejí, jen jich nesmí být tolik, aby škodily. Užíváním antioxidantů pomůžeme udržet potřebnou rovnováhu. Vedle pravidelného příjmu potravin bohatých na antioxidanty doporučuji také přestat kouřit, vyhýbat se stresu, a pokud to jen trochu jde, i znečištěnému životnímu prostředí. Naopak mezi své aktivity zařaďte i pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a dostatečný spánek.

Související články:

5 tipů, jak pečovat o pokožku v zimě
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
Katy Perry randí z Niallem z One Direction?
sledujte nás na instagramu