Zbavte se závislosti na cigaretách! Jde to!

Zbavte se závislosti na cigaretách! Jde to! Zbavte se závislosti na cigaretách! Jde to! Kouření způsobuje rakovinu, snižuje plodnost, rozvíjí chronickou obstrukční plicní nemoc, urychluje stárnutí, zhoršuje cukrovku, osteoporózu, negativně ovlivňuje kardiovaskulární systém a tak dále. A k tomu vysává rozpočet. Opravdu vám to za to stojí?
Zbavte se závislosti na cigaretách! Jde to!
{loadposition breadcrumb}

Zbavte se závislosti na cigaretách! Jde to!

Kouření způsobuje rakovinu, snižuje plodnost, rozvíjí chronickou obstrukční plicní nemoc, urychluje stárnutí, zhoršuje cukrovku, osteoporózu, negativně ovlivňuje kardiovaskulární systém a tak dále. A k tomu vysává rozpočet. Opravdu vám to za to stojí?

V první řadě je nutné si uvědomit, že kouření není zlozvyk, ale nemoc. Zaručené historky o kamarádovi, který ze dne na den odhodil cigarety, zná asi každý. Je to jistě obdivuhodný výkon silné vůle a příznivých biologických parametrů v organismu. Pro naprostou většinu z nás je však odvykání veliká dřina a málokomu se na první pokus podaří. Není proto ostuda vyhledat odbornou pomoc.

Proč vlastně cigarety tak škodí?
Z cigarety, ve které dochází ke spalování tabáku, se uvolňuje celá řada kancerogenních látek. Jedná se například o nitrosaminy a polycyklické aromatické uhlovodíky. K dalším známým látkám patří dehet a oxid uhelnatý. Ten brání přenosu kyslíku krví do celého těla, a dusí tak naše tkáně. Nebezpečných látek je v cigaretě nepřeberné množství a jejich výčet by vydal na samostatný článek.

Jak vzniká samotná závislost?
Velkou míru závislosti vyvolává nikotin, kterého kuřák vstřebá asi 1–3 mg z každé cigarety. Jedná se o alkaloid z tabáku virginského, rostliny z čeledi lilkovitých, původem z Jižní a Střední Ameriky. Po jeho vdechnutí do plic putuje krevním řečištěm do celého těla. V mozku vyvolá do 10 sekund elektrické impulzy, na jejichž konci dochází k uvolnění dopaminu – hormonu dobré nálady (zklidňujícího napětí v mozku). Na principu    vylučování tohoto hormonu a změnách určitých struktur v mozku, tzv. receptorů, můžeme vysvětlit vznik silné závislosti a stále se zvětšující potřebu příjmu nikotinu z cigaret. Při nedostatku nikotinu vznikají velmi silné abstinenční příznaky, deprese, noční probouzení, nervozita atd., které přetrvávají několik týdnů až tři měsíce. Proto je tak těžké zbavit se závislosti na cigaretě.

Ve větších městech existují specializovaná centra pro závislé na tabáku, z nichž nejznámější je na Karlově náměstí v Praze pod vedením docentky MUDr. Evy Králíkové, CSc., české guru pro všechny kuřáky-odvykače. Pomocnou ruku však dostanou kuřáci i mimo hlavní město. Radou by měl přispět každý lékař a lékárník, na kterého se pacient obrátí.

„V naší lékárně Alphega máme poradnu pro odvykání kouření, kde se vyškolení farmaceuti v samostatné konzultační místnosti věnují každému klientovi zvlášť. Společně naplánují několik schůzek, na kterých zjistí míru závislosti a doporučí následnou léčbu. Klienta také informují o snížené účinnosti některých léků vlivem kombinace s kouřením. Mladé ženy-kuřačky jsou upozorněny na zvýšené riziko trombóz v případě, že užívají hormonální antikoncepci,“ říká Lucie Stankovičová, Alphega lékárnice z Podbořan.

Samotné užívání léků ale nestačí, přetnout stereotypy pomáhá hlavně pevná vůle a změna životního stylu. Místo oblíbené kávy s cigaretou se doporučuje vypít např. sklenici vody, šálek dobrého čaje nebo změnit chuť kávy, vypít kávu ve stoje, najít si vhodnou fyzickou aktivitu, sníst jablko apod. Odvykající musejí být také neustále ve střehu. Stres, nebo naopak uvolnění či alkohol vedou často k zapálení ‚první‘ cigarety, která obyčejně nebývá poslední. Dlouhé úsilí tak může být ve chvilce zmařeno. I v takové chvíli není třeba zoufat, je nutné se ale z chyb poučit a začít znovu.

Související články:

5 tipů, jak pečovat o pokožku v zimě
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
Katy Perry randí z Niallem z One Direction?