Tipy a triky: Jak vyzrát na chřipku

Tipy a triky: Jak vyzrát na chřipku Tipy a triky: Jak vyzrát na chřipku Tak je to tady, téměř na polovinu z nás během tohoto období ‚něco‘ vleze. Jak se nezvaného hosta v podobě nachlazení nebo chřipky zbavit co nejrychleji a účinně?
Tipy a triky: Jak vyzrát na chřipku
{loadposition breadcrumb}

Tipy a triky: Jak vyzrát na chřipku

Tak je to tady, téměř na polovinu z nás během tohoto období ‚něco‘ vleze. Jak se nezvaného hosta v podobě nachlazení nebo chřipky zbavit co nejrychleji a účinně?

Chřipka i nachlazení jsou nemoci virové, které se přenášejí kapénkami, mají převážně sezonní výskyt, jsou vysoce nakažlivé a léčba je v obou případech pouze symptomatická, léčí se konkrétní potíže, nikoli příčina choroby. „Rozlišit obě onemocnění můžeme na základě příznaků, virologické vyšetření, které odhalí přesného původce, je složité a nákladné. Proto se provádí jen vzácně. I lékaři v ordinacích se při stanovení diagnózy orientují na základě epidemiologické situace,“ vysvětluje lékárnice Hana Pužejová, Alphega.

Jak se tedy nachlazení liší od chřipky?
Typické příznaky
Nachlazení
- pozvolný začátek - teplota, většinou do 38 °C - rýma, zpočátku řídká s vodnatým a čirým hlenem, později hustým -  kašel bývá častěji vlhký, pacient odkašlává - potíže při symptomatické léčbě většinou odeznívají zhruba do týdne,
rekonvalescence bývá rychlá - komplikace nejsou časté, nachlazení pacienta většinou neohrožuje na životě
Chřipka
 - náhlý začátek potíží z plného zdraví - teplota je vysoká, až ke 40 °C - rýma typická není, ale sliznice může být zduřelá, objevuje se pocit plného nosu- častý je kašel, spíše suchý, dráždivý, velmi úporný - celkově bývá pacient schvácený, silně jej bolí hlava, klouby - potíže i přes užívání léků přetrvávají až tři týdny, rekonvalescence bývá pomalá - chřipka může mít vážné komplikace, oslabené jedince ohrožuje na životě, úmrtí
způsobená chřipkou nejsou nijak vzácná

Jak můžeme posílit imunitu?
Imunitu lze podpořit nespecificky, tedy celkově. Velký význam má v tomto směru životospráva. Prospívá sport a otužování. Stres naopak imunitu oslabuje. Lékárny také nabízejí celou řadu doplňků stravy. Účinný je rovněž například extrakt z echinacey, některé přípravky se zinkem, látky obsažené v hlívě ústřičné nebo takzvané nukleotidy. Z potravin má příznivý vliv na posílení imunity konzumace zázvoru. Oblíbený je také vitamin C, ten ale příznaky již probíhající infekce spíše zmírňuje a urychluje uzdravení.

Co dělat, když už nás nemoc dostihla?
Domácí lékárnička by měla s předstihem obsahovat nějaký preparát na teplotu, rýmu či kašel. Těchto léků existuje celá řada, často obsahují více účinných látek, které mohou zmírňovat několik příznaků najednou. V lékárně vám poradí, jaký přípravek si vybrat s ohledem na váš věk, chronická onemocnění, užívané léky, a především přihlédnou k vašim současným potížím. K léčbě samozřejmě patří i dostatečný přísun tekutin, a především klid na lůžku, už jen s ohledem na to, abychom nenakazili druhé.

Související články:

5 tipů, jak pečovat o pokožku v zimě
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
Katy Perry randí z Niallem z One Direction?