Hit celebrit: bezlepková dieta

Hit celebrit: bezlepková dieta Hit celebrit: bezlepková dieta V současnosti je velkým hitem mezi celebritami za oceánem bezlepková dieta. Tato dieta však není a nemůže být ‚zaručenou‘ redukční kúrou. Je to léčebná dieta v pravém slova smyslu a odborníci varují před unáhleným a bezdůvodným přechodem na bezlepkovou stravu.
Hit celebrit: bezlepková dieta
{loadposition breadcrumb}

Hit celebrit: bezlepková dieta

V současnosti je velkým hitem mezi celebritami za oceánem bezlepková dieta. Tato dieta však není a nemůže být ‚zaručenou‘ redukční kúrou. Je to léčebná dieta v pravém slova smyslu a odborníci varují před unáhleným a bezdůvodným přechodem na bezlepkovou stravu.

„Bezlepková dieta, tedy strava, ve které je omezena bílkovina z pšenice, ječmene a žita (ovsa), je dieta určená pro nemocné lidi a není vůbec novým osvědčeným prostředkem k redukci tělesné hmotnosti,“ říká Pavel Suchánek, který je odborným garantem dodavatele dietních ‚krabiček‘ na míru abcDieta.

Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které je citlivé na směs bílkovin zvanou lepek či gluten (odtud jeden z názvů této nemoci – glutenová enteropatie). V České republice se dle klasifikovaných odhadů vyskytuje 50 000 případů, což znamená, že nemocný je zhruba jen jeden člověk ze dvou set.

Mezi primární příznaky nemoci patří zažívací potíže, jako jsou průjmy, zácpa nebo jejich střídání, neurčité bolesti břicha, nadýmání, zvracení či zhoršené polykání; 35 % dospělých, a to zejména mužů, má navíc nadváhu. Za většinu problémů může nedostatečné vstřebávání živin. Průzkum americké NPD Group z roku 2010 však ukazuje, že až polovina dospělých Američanů omezuje nebo vylučuje ze své stravy lepek. To je extrém a svědčí to o tom, že se k této dietě začalo přistupovat jako ke klasické redukční dietě.

Proč lidé zkoušejí bezlepkovou stravu? Jako hlavní důvod se uvádí snadnější stravitelnost bezlepkových potravin a jejich celkově menší zátěž pro lidský organismus. Nejčastěji se k bezlepkové stravě přikloní jinak zdraví lidé trpící nadýmáním, bolestmi břicha po jídle a plynatostí, i když se při jejich vyšetření neprokáže přítomnost intolerance na lepek, nebo dokonce alergie na lepek. „Pokud se někdo rozhodne bez porady s lékařem nebo nutričním terapeutem pro bezlepkovou dietu, vystavuje se riziku sníženého příjmu vlákniny a některých důležitých vitaminů a minerálních látek, zejména pak vitaminů skupiny B,“ varuje dr. Suchánek. To může vést k pocitu nadměrné únavy, podrážděnosti a nesoustředěnosti. Není tedy opravdu vhodné, aby si někdo ‚naordinoval‘ bezlepkovou dietu samovolně a bez konzultace s lékařem nebo nutričním terapeutem.

Související články:

5 tipů, jak pečovat o pokožku v zimě
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
Katy Perry randí z Niallem z One Direction?