Co musí umět dobrý výživový poradce?

Co musí umět dobrý výživový poradce? Co musí umět dobrý výživový poradce? V případě, že jste se rozhodli pro využití služeb výživového poradce, je dobré znát, co všechno by měl vědět a s čím vším by vám měl poradit.
Co musí umět dobrý výživový poradce?
{loadposition breadcrumb}

Co musí umět dobrý výživový poradce?

V případě, že jste se rozhodli pro využití služeb výživového poradce, je dobré znát, co všechno by měl vědět a s čím vším by vám měl poradit.

Propagace značky fitdieta.cz

Joyonline.cz není jeho autorem a nemá vliv na jeho obsah.

Odbornost a vzdělání

Práce výživového poradce bezpochyby vyžaduje potřebné vzdělání. Zjistěte nejprve, jaké certifikáty vlastní (zda např. absolvoval akreditovaný kurz). Od dobrého vzdělání se odvíjí kvalitní poradenství. Důležité je stálé a pravidelné sebevzdělávání na školeních. Ptejte se, na základě jakých principů a diagnostických metod sestavuje výživový poradce stravovací plán. Jsou tyto metody doporučovány lékaři a odborníky z oblasti obezitologie? Lékaři uznávanou diagnostickou metodou je například komplexní nutriční typologie.

Individuální přístup

Organismus každého člověka je jiný, proto každý potřebuje v různou denní dobu jinou skladbu potravin. Varováním by pro vás mělo být, pokud vám nutriční terapeut nabídne univerzální jídelníček. Jeden jídelníček nemůže mít stejný účinek pro všechny.

Měli byste také zbystřit, pokud má jídelníček, který obdržíte, fungovat okamžitě. Realita je totiž často taková, že primární jídelníček může mít určité nedokonalosti. Měl by být postupně upravován podle výsledků měření na pravidelných kontrolách, kde mohou být počáteční nedostatky zjištěny. Postupně se tedy jídelníček zdokonaluje, aby skutečně správně fungoval. Tím jsme narazili na další kritérium pro hodnocení kvality nutričního terapeuta, a sice na možnosti pravidelných kontrol.

Jak probíhají kontroly u nutričního terapeuta?

Ideální je, pokud kontroly probíhají přímo v nutriční poradně, kde je možné opakovaně provádět měření a zjišťovat postupný vývoj fyzické kondice klienta. Nutriční poradny s profesionálnějším přístupem sjednávají pravidelné kontroly alespoň jednou týdně na začátku programu. Když už budete se svým jídelníčkem zaběhnutí, bude vám pak stačit docházet jednou za dva až tři týdny. Velkou výhodou je přátelský a osobní přístup nutričního terapeuta. Dobrý terapeut mluví srozumitelnou formou a je schopný vám vše vysvětlit.

Cena konzultace v nutriční poradně

Cílem nutričního poradenství je pomáhat lidem a zlepšovat jejich život. Velkou odměnou pro poradce bývá klient, který je spokojený sám se sebou, a proto je výživové poradenství někdy vnímáno spíše jako poslání než jako práce. Přesto je to profese, kterou se výživový poradce živí a která vyžaduje značnou míru odbornosti. Výživoví poradci se musejí dlouho vzdělávat a často i roky studovat, aby mohli tuto činnost vykonávat správně. A nejen to, musejí být neustále v obraze, sledovat nové poznatky v oboru zdravé výživy a obezitologie. Navštěvovat různá školení a workshopy, zkrátka jejich činnost zahrnuje celoživotní sebevzdělávání.

Proto je velmi podezřelé, pokud je konzultace poskytována zdarma. S největší pravděpodobností vás v takovém případě na konzultaci čeká pouze představení a nabídka ‚zázračných‘ koktejlů a jiných preparátů. Příliš vysoká cena ale také není zárukou kvalitního poradenství. Zpravidla se ceny vstupních konzultací v kvalitních nutričních poradnách pohybují od 200 do 800 Kč.

Prostředí nutriční poradny a dobrá hygiena

O kvalitě nabízených služeb vám hodně napoví i prostředí nutriční poradny. Cítíte se zde příjemně? Jsou tady dodržována hygienická pravidla? Jsou měřicí přístroje před použitím řádně vydezinfikovány? Vaše spolupráce s nutričním poradcem bude probíhat delší dobu, proto byste si měli vzájemně ‚padnout do oka‘ a měli byste se cítit příjemně i v prostředí, kde konzultace probíhají. Výživovému poradci, který konzultace sjednává po restauracích a kavárnách (ano, i takové případy jsou), byste raději měli dát sbohem.

sledujte nás na instagramu