Pravdy versus mýty o citlivé pleti

Pravdy versus mýty o citlivé pleti Pravdy versus mýty o citlivé pleti I když projevy citlivé pleti trápí až 54 % žen, ne všichni víme, jak se o ni starat, zda si ji nemůžeme ‚vypěstovat‘ a co její projevy zhoršuje. A navíc věříme různým pověrám, polopravdám a mýtům – naše domněnky uvedla na pravou míru MUDr. Yvonne Bergerová, dermatoložka z BcD Clinic.
Pravdy versus mýty o citlivé pleti
{loadposition breadcrumb}

Pravdy versus mýty o citlivé pleti

I když projevy citlivé pleti trápí až 54 % žen, ne všichni víme, jak se o ni starat, zda si ji nemůžeme ‚vypěstovat‘ a co její projevy zhoršuje. A navíc věříme různým pověrám, polopravdám a mýtům – naše domněnky uvedla na pravou míru MUDr. Yvonne Bergerová, dermatoložka z BcD Clinic.

Tvrzení: Citlivá pleť je hyperreaktivní pleť, která nepřiměřeně reaguje na vnější podněty
PRAVDA. Ano, hyperreaktivita pleti je přímo spojovaná s dráždivostí nervových zakončení pleti, a tak pleť – dle konkrétního typu – reaguje na řadu vnějších, ale i vnitřních vlivů začervenáním, pnutím, pícháním, svěděním, pocity horkosti nebo pálením. Navíc při kontaktu s hrubším oděvem dochází k podráždění kůže, a tak se kožní buňky vlivem dráždění odlučují a tvoří drobné šupinky, nebo dokonce drsné plošky.

Tvrzení: Citlivá pleť může souviset s genetickou dispozicí
PRAVDA. Ano, citlivost pleti může souviset s dědičnou dispozicí – to, že naše pleť bude jemná, tenká, bez aktivity mazových žláz, s rozšířenými žilkami na povrchu, máme dáno od narození. A opakovaným drážděním pleti se pak naše genetická dispozice může změnit ve zřetelné klinické projevy.

Tvrzení: Zvýšená citlivost pleti méně postihuje muže
PRAVDA. Ano, to je pravda. Mužská pleť je zcela jiná než pleť žen. Je většinou hrubší, má více mazových žláz a ty jsou také aktivnější, takže mužská kůže je přirozeně a více chráněna před vnějšími nepříznivými vlivy. Větší citlivost pleti tedy muže postihuje mnohem méně.

MÝTY O CITLIVÉ PLETI
Tvrzení: Citlivá pleť reaguje jen na vnější, nejčastěji klimatické vlivy
MÝTUS. Ne, respektive nejen to. Citlivá pleť reaguje na různé vlivy – vnější i vnitřní. K vnějším patří faktory okolního prostředí: horko, zima, vítr, slunce, nebo dokonce náhlé změny teplot i znečištěné ovzduší. Nepříjemné pocity může vyvolat i velmi tvrdá voda, kontakt s hrubší tkaninou či kosmetika, která obsahuje špatně tolerovanou látku. Zarudnutím, červenáním a horkostí ale citlivá pleť často reaguje také vlivem vnitřních faktorů, jako jsou například konzumace kořeněných jídel, pití alkoholu a kávy a v neposlední řadě i stres.

Tvrzení: Citlivá pleť je samostatný typ pleti, typický svou suchostí
MÝTUS. Ne, to není pravda. Citlivá pleť byla sice dlouho dávána do souvislosti se suchou pletí, dnes ale víme, že zvýšená citlivost pleti je spíše poruchou a může se týkat každého typu pleti. Postihuje sice nejčastěji pleť suchou, ale nevyhýbá se ani pleti mastné, smíšené, zralé či dětské. Navíc citlivá pleť může mít řadu dalších specifických rysů: například sama o sobě není alergickou pletí, ale alergické reakce přetrvávající delší dobu většinou vedou ke zvýšení její citlivosti; citlivost pleti může ovlivňovat stres a stav psychiky apod.

Tvrzení: Slunce a byliny pomáhají citlivou pleť zklidnit
MÝTUS. Ne, naopak. Slunce citlivé pokožce spíše nesvědčí, určitě je třeba chránit ji před sluncem vhodnou kosmetikou a lehkým oblečením, kloboukem, slunečníkem apod. Ani bylinky nejsou ideální, některé typy citlivých pletí souvisejí s ekzémy a byliny mohou vyprovokovat alergickou reakci.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
4 tipy, jak si vybrat svou jarní kabelku