4 důvody, proč milujeme kávu

4 důvody, proč milujeme kávu 4 důvody, proč milujeme kávu Bez ranní kávičky si ani začátek dne neumíte představit? Káva je skutečně zdraví prospěšná. Staré mýty o její škodlivosti vědci úspěšně zbořili a šálek černého lahodného moku se stal elixírem mládí, kterému sotva může nějaký nápoj konkurovat.
4 důvody, proč milujeme kávu
Fotogalerie:
{loadposition breadcrumb}

4 důvody, proč milujeme kávu

Bez ranní kávičky si ani začátek dne neumíte představit? Káva je skutečně zdraví prospěšná. Staré mýty o její škodlivosti vědci úspěšně zbořili a šálek černého lahodného moku se stal elixírem mládí, kterému sotva může nějaký nápoj konkurovat.

O účincích tajemného nápoje zvaného káva se vědci stále trochu přeli. A závěr? Stejně jako u jakékoli jiné drogy a návykové látky i u ní platí heslo: všeho moc škodí. Pokud si chcete ponechat z drogy požitek, musíte ovládnout vy ji, ne ona vás. A proč ji pít? Protože se stane příjemným zážitkem.
1. Elixír mládí
Jednou z nejzajímavějších a nejpřínosnějších vlastností kávy je vysoký obsah antioxidantů. Dokonce jich má v sobě až čtyřikrát více než tolik propagovaný zelený čaj! I v případě, že si dáte kávu bez kofeinu, o antioxidanty nepřijdete, i po jeho odstranění v ní zůstanou. Antioxidanty v našem těle neutralizují volné radikály, které útočí na DNA a ničí ji. Poškození DNA vede k předčasnému stárnutí, degenerativním poruchám mozku nebo úpadku nervového a imunitního systému. „Výzkumy ukazují, že káva je daleko více zdraví prospěšná než škodlivá!“ tvrdí například Institut pro výzkum kávy (ICS) na americké Vanderbiltově univerzitě.

2. Lepší nálada po celý den
Kávu není potřeba si odříkat, ale měli bychom si dát pozor a nepřehánět to. Podle odborníků stačí vypít tři šálky denně. Dodá vám dobrou náladu, zvýší vaši bdělost a podpoří soustředění. Jak je to možné? Jednoduše, nejdůležitější složkou kávy je kofein, který stimuluje centrální nervový systém. Z žaludku a střev se vstřebává do krve a z ní i do mozkových buněk. Ty nastartuje k vyšší činnosti.
3. Podporuje trávení
Podle studií je známo, že káva podporuje trávení. Aktivuje a zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv. Bývá dobrým doplňkovým prostředkem při hubnutí. Ale pozor, lidé s poruchami zažívání a těhotné by měli být opatrní a kávu si raději nedopřávat. Také lidem s gastritidou by káva mohla způsobit nemalý problém, a to z toho důvodu, že aktivuje žaludeční šťávy.
4. Mýty o vysokém tlaku
Od nepaměti jsme slýchali, že když máme vysoký tlak, tak bychom kávu raději pít neměli. Jestliže ale máme tlak normální, pravidelné pití kávy nám ho určitě nerozhodí. Jenom nám ho na chvíli zvýší, než si naše tělo vytvoří správný kofeinový metabolismus a začne novou látku tolerovat. Poté se zase vrátí do normálního stavu.
Tip Joyonline.cz: Káva Eilles Gourmet Café od J. J. Darboven se řadí již více než 140 let mezi tradiční a nejvýznamnější značky v Evropě a především v Německu. Český a slovenský maloobchodní trh obohatila o řadu dalších značek, jako např. Alberto, Eilles Mövenpick a IDEE.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
3 nejznámější mýty o zubech

Zpět na článek: 4 důvody, proč milujeme kávu