Tipy a triky: Jak na jarní detoxikaci

Tipy a triky: Jak na jarní detoxikaci Tipy a triky: Jak na jarní detoxikaci Každého z nás vedou k očistě organismu různé důvody. Jeden chce zbavit tělo škodlivých látek, druhý zhubnout, třetí nastartovat metabolismus a čtvrtý se chce zkrátka cítit o něco lépe. Nicméně každý jsme jiný, a zatímco jednomu může prospět třídenní půst, druhému naopak udělá dobře trvalá změna životního stylu. Možností je několik, stačí si vybrat tu pravou.
Tipy a triky: Jak na jarní detoxikaci
{loadposition breadcrumb}

Tipy a triky: Jak na jarní detoxikaci

Každého z nás vedou k očistě organismu různé důvody. Jeden chce zbavit tělo škodlivých látek, druhý zhubnout, třetí nastartovat metabolismus a čtvrtý se chce zkrátka cítit o něco lépe. Nicméně každý jsme jiný, a zatímco jednomu může prospět třídenní půst, druhému naopak udělá dobře trvalá změna životního stylu. Možností je několik, stačí si vybrat tu pravou.
Základem je pitný režim

Ať už si vybereme jakýkoli druh detoxikace, ve všech je potřeba dodržovat pravidelný pitný režim, tj. 1,5–2 litry neslazených tekutin denně. Nic se nemá přehánět, tedy i s pitím buďte opatrní, ať zbytečně nezatěžujete ledviny.

Ovocné a zeleninové šťávy

Mezi nejoblíbenější detoxikace patří třídenní očista, kdy jíte a pijete pouze ovocné a zeleninové štávy. Můžete si stravu upravit dle svých představ, mixovat si vlastní smoothie, pojídat ovocné a zeleninové saláty nebo křoupat syrovou zeleninu místo chipsů u televize. Tato dieta by měla trvat maximálně tři dny, jelikož tělo nedostává všechny potřebné vitaminy a minerály, a cítili byste se zesláblí. Mezi lékaři se tato očista netěší příliš velké oblibě, jelikož kvůli nedostatku bílkovin dochází k úbytku svalové hmoty, a může vás tak bolet celé tělo. Nejideálnějším řešením je zařadit větší množství ovoce i zeleniny do běžné stravy a nadále jíst i ostatní potraviny.

Hladovka

Několikadenní půst patří mezi méně bezpečné diety. Pokud máte zažívací potíže, hladovka vám prospěje. Pokud ovšem vaše tělo funguje, jak má, může vám být naopak nevolno, můžete být malátní, vyčerpaní a budou vám chybět vitaminy. Tělo má také oslabenou imunitu, a je tak náchylnější k různým nemocem. Hladovka je sice způsob, jak během dvou dní shodíte třeba i dvě kila, ale počítejte s tím, že po návratu k běžné stravě pravděpodobně tři přiberete.

Bylinkové (detoxikační) čaje

Jedná se o nejšetrnější formu detoxikace. Bylinkové čaje jsou oblíbené a snadno dostupné. Můžete si zvolit buď konkrétní bylinku na specifický problém, nebo si koupit přímo detoxikační čisticí čaj. Tip: Ostropestřec pročistí játra, třezalka zklidní pocuchané nervy, echinacea zvýší imunitu, meduňka utiší rozbouřenou mysl a máta utlumí bolest. Nejlepší bylinkou na jarní detoxikaci celého těla je ovšem kopřiva. Obsahuje vitaminy A a C, beta-karoten a vápník. Působí močopudně a rozpouští hleny v našem těle. Proto vezměte košík a vyrazte do přírody! Doma si pak kromě čaje můžete uvařit i výborný kopřivový špenát.

Zdraví po celý rok

Pokud dodržujeme správnou životosprávu celý rok, naše tělo žádnou radikální očistu nebude potřebovat. Stačí pít dostatek tekutin, jíst jednu porci ovoce a alespoň tři porce zeleniny denně, upřednostňovat celozrnné pečivo před bílým, používat rostlinné oleje a být umírnění v konzumaci alkoholu a sladkostí. Nezapomínejme také na pohybovou aktivitu, které bychom se měli věnovat alespoň dvakrát týdně.

sledujte nás na instagramu