Intimní hygiena? Žádné tabu!

Intimní hygiena? Žádné tabu! Intimní hygiena? Žádné tabu! Už se nemůžete dočkat sluníčka, koupání a opalování? Krásné letní počasí s sebou ale kromě opálení nese i řadu nepříjemností. Kromě ochrany pokožky před spálením by především ženy měly více dbát na pečlivější intimní hygienu, protože výskyt nepříjemných mykóz nebo podráždění je v teplém počasí častější.
Intimní hygiena? Žádné tabu!
{loadposition breadcrumb}

Intimní hygiena? Žádné tabu!

Už se nemůžete dočkat sluníčka, koupání a opalování? Krásné letní počasí s sebou ale kromě opálení nese i řadu nepříjemností. Kromě ochrany pokožky před spálením by především ženy měly více dbát na pečlivější intimní hygienu, protože výskyt nepříjemných mykóz nebo podráždění je v teplém počasí častější.

Koupání v chlorovaných bazénech, rybnících, pohyb v mokrých plavkách, nadměrné pocení, pobyt v těsném oblečení, to jsou všechno faktory, které mohou u žen spustit nepříjemné kvasinkové infekce. Ve své plážové tašce byste kromě posledního vydání svého oblíbeného magazínu měla mít také speciální intimní gel. I když na mykózy netrpíte, je důležitá prevence, protože pokud se mykózy podchytí hned v začátku, trvá jejich léčba o poznání kratší dobu a není potřeba ve většině případů vyhledávat lékaře.

Řekněte stop mýdlu

Zásadním pravidlem by mělo být, že klasické mýdlo je pouze na ruce nebo na tělo. Intimní partie jsou velmi citlivé a používat byste měla tedy pouze prostředky, které respektují citlivé pH intimních míst. „Parfémové sprchové gely nebo alkalická mýdla mohou dráždit citlivou intimní pokožku i sliznici a vyvolat tak infekční problémy. Výborné jsou gely s obsahem kyseliny mléčné, s tea tree oil nebo například s růžovým olejem, které respektují speciální citlivé prostředí ženských partií,“ říká Zdeňka Kulhánková z Prozdravi.cz. V létě byste také měla více dbát na hygienu. Je dobré se mýt alespoň dvakrát denně. Obzvláště v horkém období u sebe noste speciální ubrousky, které použijete po každé toaletě. Osvěží vás a zároveň ochrání před nepříjemným vznikem zánětu, protože respektují speciální prostředí intimních partií.

Nebezpečný chlor

Nepříjemnosti může vyvolat také chlor, který dráždí pokožku. Když vyjdete z bazénu, vždy se důkladně osprchujte. Pokud máte vlastní bazén, používejte dezinfekční bezchlorové prostředky (např. GUAa). Koupete-li se v přírodních koupalištích, zde sice není chlor, ale voda je zas plná bakterií. Pokud na přírodních koupalištích není sprcha, vezměte si s sebou náhradní čisté plavky. V době menstruace byste se měla veřejným i přírodním koupalištím raději vyhnout.

Pozor na těsné spodní prádlo:-)

Krajky, satén nebo hedvábí jsou sice krásné materiály na spodní prádlo, ale v létě opravdu velmi nevhodné. Pokud trpíte na občasné mykózy, na celodenní nošení si berte pouze prádlo ze 100% bavlny. Kalhotky by se také měly před použitím vyžehlit, zničíte tím bakterie, které mohou vyvolat například kvasinkovou infekci. „Vhodné také není na spodní prádlo používat při praní aviváž, která dráždí pokožku. Ženskému zdraví neprospívá, ani pokud nosíte příliš těsné džíny nebo kalhoty. Úzké oblečení přináší dokonalé prostředí pro vznik nepříjemných kvasinkových bakterií. V létě si dopřejte volnost a vzdušnost, aby mohla pokožka dýchat,“ dodává Zdeňka Kulhánková z Prozdravi.cz.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
3 nejznámější mýty o zubech
sledujte nás na instagramu