5 zásad líčení s kontaktními čočkami

5 zásad líčení s kontaktními čočkami 5 zásad líčení s kontaktními čočkami V létě je nošení čoček praktičtější než kdy jindy, protože řada z nás sportuje a také nosí sluneční brýle. Líčení s brýlemi totiž není snadné. Aby oči byly správně zvýrazněné, je potřeba znát triky a často se líčit výrazněji. Jak se tedy správně namalovat, když nosíte kontakní čočky?
5 zásad líčení s kontaktními čočkami
{loadposition breadcrumb}

5 zásad líčení s kontaktními čočkami

V létě je nošení čoček praktičtější než kdy jindy, protože řada z nás sportuje a také nosí sluneční brýle. Líčení s brýlemi totiž není snadné. Aby oči byly správně zvýrazněné, je potřeba znát triky a často se líčit výrazněji. Jak se tedy správně namalovat, když nosíte kontakní čočky?

V minulosti se objevila řada mýtů, které souvisejí s nošením čoček. Jeden z nich byl, že nositelky čoček se ze zdravotních důvodů nesmějí líčit. To však není pravda. Pokrok v kosmetickém i oftalmologickém průmyslu celkově přispěl k většímu komfortu nositelek čoček. Ostrý zrak, dokonale nalíčené oči a nulové zdravotní potíže. Pojďme se tedy podívat na několik zásad, které bychom měly při líčení dodržovat, nosíme-li čočky:

Nejprve čočky nasadit a až poté se nalíčit
Čočku nejprve vyjměte z roztoku, ideální jsou bio-inspirované roztoky (např. Biotrue), které jsou k očím šetrné a respektují jejich přirozené vlastnosti. Čočky díky nim zůstanou po celý den vlhké, v oku neřežou ani nepálí a nenutí nás k mnutí, a tím pádem předchází riziku zanesení částeček kosmetiky do očí. Dodržujte hygienické zásady a čočky nasazujte čistýma a suchýma rukama, jedině tak zabráníte infekci oka.

Řasenky i oční tužky

Ano, jde to, ale nepoužívejte k prodloužení řas řasenky obsahující drobná vlákna. Ta mohou z řasy odpadnout a dostat se do oka, kde mohou jednak znečistit čočku, ale způsobit i podráždění oka a jeho zarudnutí. Vybírejte si přímo řasenky určené pro nositelky kontaktních čoček. Existují i voděodolně řasenky pro nositelky čoček, které se na léto hodí – jen pozor při odličování. Při nanášení postupujte opatrně, nikdy nedávejte řasenku příliš blízko k očím. To samé platí i v případě, že jste milovnice očních linek. Nanášejte linku vždy na vnější okraj víčka, nikdy ji nemalujte přímo do oka. Hrozí nejen znečištění povrchu čočky, ale i poranění o hrot tužky.

Oční stíny bez problémů
Pokud používáte práškové oční stíny, s čočkami na ně zapomeňte. Prach se může dostat do očí a pod kontaktní čočky, což způsobuje nepohodlí a vede k podráždění. Místo toho použijte krémové stíny, které z víčka neopadávají. Aplikátory na oční stíny často myjte nebo obměňujte, vyvarujete se tak nečistot a bakterií, které se mohou dostat do očí.

Ostatní kosmetické výrobky
Další kosmetické výrobky, které přijdou do styku s očima, jako je odličovadlo apod., také používejte určené pro uživatele kontaktních čoček či pro osoby s citlivějšíma očima, které trpí na častější oční záněty nebo alergie. Pokud je to možné, nejprve přípravek vyzkoušejte, než do něj budete investovat. Může se stát, že i výrobek přímo určený pro uživatelky čoček či citlivé oči vás bude dráždit. Odlíčení provádějte vždy až po vyjmutí čoček. Kontaktní čočky uložte do pouzdra, ideálně s bio-inspirovaným roztokem, který čočky správně vydezinfikuje. Oči následně odličte pomocí odličovacích ubrousků nebo vatových tamponů, na které nanesete odličovací vodu nebo krém. Odličujte vždy jemnými pohyby bez silnějšího tření očí. „Pokud nechcete věnovat péči o své kontaktní čočky více času, který je potřeba například u čoček měsíčních, můžete se rozhodnout pro nošení jednodenních kontaktních čoček. Novinkou v této oblasti jsou jednodenní hypergelové kontaktní čočky. Zcela převratný materiál hypergel nabízí veškeré výhody pro zdravé nošení. Jednodenní kontaktní čočky se ráno nasadí, večer se z oka vyndají a jednoduše vyhodí. Tím odpadá veškerá péče o ně samotné a není potřeba se tak zásobovat víceúčelovými čisticími roztoky. Samozřejmostí jsou ale pravidelné kontroly u kontaktologa,“ říká Mgr. Pavel Beneš, Ph.D.

Nikdy nepoužívejte výrobky na olejové bázi
Odborníci také doporučují nepoužívat produkty na bázi oleje v blízkosti očí při nošení kontaktních čoček. Mohou totiž působit podráždění. Vyhněte se tedy použití oleje například v očním odličovači make-upu.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
3 nejznámější mýty o zubech
sledujte nás na instagramu