4 triky, jak snadno dodržet pitný režim v létě

4 triky, jak snadno dodržet pitný režim v létě 4 triky, jak snadno dodržet pitný režim v létě Voda je základem našeho života a pitný režim je pro zdravý a správně fungující lidský organismus zcela zásadní. U dospělého člověka tvoří voda asi 65 % tělesné hmotnosti, u dětí je tento podíl až 80 %.
4 triky, jak snadno dodržet pitný režim v létě
{loadposition breadcrumb}

4 triky, jak snadno dodržet pitný režim v létě

Voda je základem našeho života a pitný režim je pro zdravý a správně fungující lidský organismus zcela zásadní. U dospělého člověka tvoří voda asi 65 % tělesné hmotnosti, u dětí je tento podíl až 80 %.

„Během letních dovolených, především v destinacích s vyššími teplotami, pravidelně dochází k dehydrataci organismu v důsledku nedostatečného příjmu tekutin v kombinaci se specifickou stravou, tropickým horkem a v neposlední řadě intenzivním opalováním,“ upozorňuje Mgr. Eduard Polakovič z centra ONLIFE a dodává: „Je třeba si uvědomit, že během oddychových dnů se nároky našeho těla nezmenšují, ba přímo naopak. Čím více se budete o sebe starat a dopřejete si dostatečné množství kvalitní vody, tím krásnější, zdravější a odpočatější se vrátíte domů.“
Jak zajistit hladký průběh vytoužené dovolené? Poradíme vám!
1)    Cestování
Navzdory množství starostí spojených s cestou na dovolenou poslouchejte signály svého těla. Už před samotnou cestou, a zejména v jejím průběhu, byste neměli zapomínat na doplňování tekutin. Ať už jste se rozhodli pro auto, nebo pro autobus, zabalte si do příručního zavazadla dostatek lahví – například neochucené pramenité vody, která vám spolehlivě zažene žízeň. Pokud jste za volantem, platí tato rada dvojnásob. S nedostatkem vody přichází bolest hlavy a podrážděnost, následuje únava 
a zhoršené vnímání, což může vést ke katastrofálním následkům. Na pitný režim ale nezapomínejte ani při cestování letadlem, na jehož palubě panuje velmi suché klima. Během každé strávené hodiny v letadle bychom měli vypít nejméně 200 ml tekutin.
2)    Množství tekutin
Doporučené množství přijatých tekutin odborníci odhadují na 2–3 l za den. Se stoupajícími teplotami, prodlouženým pobytem na slunci a zvýšenou fyzickou aktivitou je však nutné tento příjem zvýšit. Při správném fungování lidského organismu odchází z těla 1,5–2,5 l vody za den. Pokud nedojde k vyrovnání ztráty tekutin, hrozí odvodnění a následná dehydratace. K doplňování tekutin by mělo docházet v průběhu celého dne. Pijte po menších dávkách, zato včas a pravidelně. Pociťujete-li žízeň, váš organismus je již dehydrovaný! Následné nárazové vypití velkého množství vody nic nespraví, naopak je zcela nevhodné, neboť způsobuje nadměrné zatížení organismu, zejména ledvin. Náš tip: Neperlivá voda Rajec
3)    Druhy tekutin
Kromě toho, kolik pijeme, je také důležité, co pijeme. Obecně je nejlepší dodávat tělu takovou tekutinu, která je mu co nejpřirozenější, a tou je čistá voda. Ideální je konzumace pramenitých vod s nízkou mineralizací, tj. 150–400 mg/l, jakou je např. pramenitá voda Rajec. Tento údaj najdete na etiketách balených vod pod označením „celkové množství rozpuštěných látek“. Vysoko mineralizované vody bychom měli pít pouze v omezeném množství, jejich nadměrná konzumace není pro lidské tělo prospěšná. „Minerální vody bohaté na minerály obsahují více než tisíc miligramů solí v jednom litru vody, což z nich dělá vlastně solné roztoky,“ vysvětluje MUDr. Ivan Majerčák. Úplně vyhýbat bychom se měli vysoce slazeným limonádám, džusům, energetickým drinkům a nápojům s obsahem alkoholu.
4)    Teplota nápojů
Horké měsíce přímo lákají ke konzumaci ledově vychlazených nápojů, ty ale znamenají pro lidský organismus ohromný šok. Na krátký okamžik sice přichází úleva v podobě osvěžení, za chvíli se ale opět dostaví pocit horka. Kromě toho, pití příliš vychlazené vody a jiných nápojů může přivodit např. angínu nebo jiné onemocnění dýchacích cest. Odborníci tak doporučují i v horkých letních dnech konzumovat nápoje pokojové teploty.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
3 nejznámější mýty o zubech
sledujte nás na instagramu