3 průšvihy, které se mohou stát na dovolené!

3 průšvihy, které se mohou stát na dovolené! 3 průšvihy, které se mohou stát na dovolené! Celý rok se těšíme na vytoužený týden klidu a odpočinku. Sen o pohodové dovolené se může ale vmžiku rozplynout, a mnohdy to nemusí být ani vaším přičiněním! Jak si poradit v nečekaných situacích, se dozvíte z následujících řádků.
3 průšvihy, které se mohou stát na dovolené!
{loadposition breadcrumb}

3 průšvihy, které se mohou stát na dovolené!

Celý rok se těšíme na vytoužený týden klidu a odpočinku. Sen o pohodové dovolené se může ale vmžiku rozplynout, a mnohdy to nemusí být ani vaším přičiněním! Jak si poradit v nečekaných situacích, se dozvíte z následujících řádků.

Problém č. 1: Ukradli mi kabelku včetně peněz a platebních karet. Kde mohu vzít peníze? Může mi je příbuzný někam poslat?
Řešení: Pokud zjistíte, že vám chybí karta, ihned zavolejte do banky a zablokujte ji. Zároveň se můžete s podporou na telefonu dohodnout na vydání náhradní karty, příp. na zaslání nouzové hotovosti. Pokud máte cestovní pojištění, pomůže vám asistenční služba, která slouží jako podpora v podobných situacích. Asistenti vám pomohou také se ztrátou cestovního dokladu, dokladů od vozidla nebo řidičského oprávnění (např. kontaktováním ambasády, zajištěním tlumočníka či zasláním náhradních dokladů do místa pobytu pojištěného). „Pokud potřebujete zaslat náhradní peníze, nouzově může banka zaslat hotovost nebo kartu na místo pobytu dotyčného,“ upozorňuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB. Další možností je poslání peněz pomocí poboček Western Union, kdy je možno peníze vyzvednout na druhém konci světa téměř okamžitě, samozřejmě za určitý poplatek.

Problém č. 2: Platební karta mi v zahraničí nefunguje!
Řešení: Nejdříve vyzkoušejte platbu/výběr i jinde, ať si jste jistí, že je problém na vaší kartě, a schovejte si stvrzenku. „Pokud se vám nedaří s kartou zaplatit, je nejlepším možným řešením kontaktovat vaši banku, kde vám pomohou daný problém vyřešit. Je například možné, že jste překročili stanovený limit nebo máte mechanicky poškozený čip karty,“ vysvětluje Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB a Ery. Pokud vám vypršela platnost karty, s tím už bohužel během dovolené nic neuděláte, proto si ji pro jistotu zkontrolujte ještě před odjezdem. Více nadějí budete mít v případě překročení limitu. Ten je často možné změnit například pomocí internetového či mobilního bankovnictví. V každém případě je proto nejlepší vozit na dovolenou alespoň dvě platební karty.

Problém č. 3: Chci si rezervovat hotel, ale ten požaduje zálohu z kreditní karty. Já ale kreditní kartu nemám. Co s tím?
Řešení: Pokud na tom hotel trvá, nic s tím neuděláte a budete se muset poohlédnout po takovém, který poskytuje rezervace i bez toho. Majitelé kreditních karet jsou totiž pro hotely důvěryhodnější partneři, protože vlastnit tuto úvěrovou kartu nemůže každý (musí se splnit určité podmínky, jako je pravidelný měsíční příjem určité výše apod.). Je to poměrně běžná praxe. Pokud se tedy chystáte cestovat častěji, kreditní karta se vám bude určitě hodit.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
6 faktů, které musíte vědět o parfémech
3 nejznámější mýty o zubech
sledujte nás na instagramu