Kdo chodí na dentální hygienu, ušetří za zubaře

Kdo chodí na dentální hygienu, ušetří za zubaře Kdo chodí na dentální hygienu, ušetří za zubaře Dentální hygiena není rozmarem bohatých lidí, kteří chtějí mít bílé zuby.
Kdo chodí na dentální hygienu, ušetří za zubaře
{loadposition breadcrumb}

Kdo chodí na dentální hygienu, ušetří za zubaře

Dentální hygiena není rozmarem bohatých lidí, kteří chtějí mít bílé zuby.

 Naopak, je dobře promyšlenou strategií všech, kteří chtějí ušetřit v budoucnu za zubaře. Hygienistka totiž dokáže pomoci dutině ústní nejen po estetické stránce, ale především po zdravotní. Naštěstí se už i u nás změnil přístup k péči o zuby, podle průzkumů dochází naprostá většina Čechů na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři. Prevence je, na rozdíl od návštěv dentální hygienistky, hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Není proto divu, že služeb hygienistky využívá pravidelně jen necelá čtvrtina obyvatel.

Pokud se teď necháte ukolébat ujištěním, že vaše zuby jsou v pořádku, můžete toho za pár let litovat. Hodně práce zmůžete sami. O tom, že je třeba chrup pravidelně, tedy aspoň 2x denně čistit, dnes snad už nikdo nepochybuje. Tvrdost kartáčku i technika jsou informace, které vám sdělí právě hygienistka. Neobracejte oči v sloup, až vám bude ukazovat, jak se správně čištění provádí, uvidíte, že se stále můžete něco nového naučit. Stejně tak vám doporučí vhodnou velikost mezizubních kartáčků a bude vás instruovat, jak správně zacházet s dentální nití. Nevyčištěné mezizubní prostory jsou rájem pro bakterie, které postupně působí na rozvoj zánětu dásní či zubního kazu.

Na ordinační dentální hygienu byste měli docházet 2-3x ročně. Pokud jdete prvně, počítejte s 90 minut dlouhým vyšetřením a v počátku také s kratšími intervaly návštěv. Jakmile se chrup dostane do požadované kondice, budou pravděpodobně stačit 2 návštěvy za rok. Jak ošetření probíhá? Jak jsme uvedli, naučí vás správně si čistit zuby. Poté bude následovat odstraňování zubního kamene. Kvalitně technologicky vybavené pracoviště použije při ordinačním čištění metody, které v domácí péči nemáte. Na zubní kámen je to ultrazvuk. Záleží na tom, kolik zubního kamene máte, při delším čištění se můžete cítit mírně nekomfortně. Po ultrazvuku přijde na řadu pískovačka „Air Flow“. To je přístroj, který mechanicky, pískováním, pomocí mikročástic jedlé sody nebo glycinu hnaných proudem vzduchu a vody odstraní ze zubů a mezizubních prostor pigmentaci. Nebojte se, dostanete bryndáček a brýle, abyste byli chráněni. Po použití pískovačky vypadá chrup bělejší. Finále by měla tvořit výživa zubů fluoridací, dočištění některých částí kyretáží, zubním kartáčkem s hrubší zubní pastou a na závěr vyleštění.

Ceny dentální hygieny jsou různé a odvíjejí se od vybavení pracoviště. Průměrná cena v Praze se pohybuje okolo 1700 Kč za 60 min péče. Například na pražské klinice Brandeis Clinic stojí pravidelná péče 1500 Kč. Je třeba na ošetření nahlížet jako na investici do budoucna. Předejdete zubním kazům nebo je včas odhalíte. „Doporučuji nespoléhat se na zdravotní pojišťovnu. Většina z nich hradí jenom materiály a metody, které jsou zastaralé, například nevzhledné černé amalgámové plomby,“ připomíná Anna Brandejs, spoluzakladatelka luxusní kliniky estetické medicíny Brandeis Clinic, která poskytuje také stomatologické služby. „Ošetření zubů u kvalitních soukromých zubních lékařů opravdu není nejlevnější záležitostí. Důvodem jsou mimo jiné také vysoké náklady na kvalitní vybavení ordinací,“ dodává Anna Brandejs.

Tipy, jak ušetřit na zubaři, najdete také na Univerzitě krásy.

Související články:

Vyzrajte na menstruační bolesti pomocí jógy
Beauty news: Rtěnky Christiana Louboutina
Nejbláznivější beauty trend? BUBBLE NAILS #hotornot