Back to School: Ptali jsme se Adama, zakladatele naucmese.cz

Back to School: Ptali jsme se Adama, zakladatele naucmese.cz Back to School: Ptali jsme se Adama, zakladatele naucmese.cz Vzdělávání maturitou ani titulem nekončí...
Back to School: Ptali jsme se Adama, zakladatele naucmese.cz
{loadposition breadcrumb}

Back to School: Ptali jsme se Adama, zakladatele naucmese.cz

Vzdělávání maturitou ani titulem nekončí...
S novým vydáním časopisu JOY, které v sobě ukrývá hlavní téma Back to School, jsme se rozhodli ve stejném duchu pokračovat i na joyonline.cz! V době prodeje zářijového čísla se tak můžete těšit na rozšířenou verzi hlavního tématu, která bude tentokrát rozdávat tipy na další a další kurzy, zprostředkuje vám rozhovory se zajímavými lidmi v oboru a dopřeje vám vše co se na 130 stran časopisu s Amandou Seyfried na titulní straně nevešlo.
Začínáme rozhovorem s Adamem Marčanem, jedním ze zakládajících členů portálu NAUCMESE.CZ, kde se s trochou snahy můžete proklikat širokou nabídkou kurzů zaměřující se od A do Z úplně na vše, co vás napadne a nenapadne. Nebojte se vyzkoušet zdánlivě neužitečnou věc a užijte si spoustu zábavy na lekcích vedených profesionály v oboru nebo zapálenými amatéry, kteří vám předají svou lásku pro věc.
Kde vznikla myšlenka na založení Naucmese.cz
Na konferenci WebExpo 2011, když za mnou přišel můj kamarád ze základky Honza, že viděl podobný projekt (Skillshare.com) fungovat v US a rád by to zkusil u nás. 
V čem spočívá celá filozofie vašeho projektu? 
Idea projektu je jednoduchá: každý může naučit kohokoliv cokoliv. Spojujeme tak lidi s touhou něco nového se naučit a ty, kteří chtějí své znalosti předat dále. Průměrná cena, nejčastěji 3-4 hodinového kurzu je 500 Kč – je tak velmi dostupné si během měsíce zajít na pár kurzů a zkoušet a objevovat nové dovednosti, které člověka můžou chytit a změnit mu život. Lektoři si taky, často poprvé, zkusí vydělat nějaké peníze činností, která je opravdu baví. 
adam
Jde o kurzy vedené profesionály, nebo třeba jen zapálenými amatéry?
Oboje. Na Naučmese najdete profesionály, kteří již proškolili stovky lidí, tak i lektory, kteří vedou jeden ze svých prvních kurzů. Většinou je rozdíl v ceně a počtu referencí. Co jsem však vypozoroval – více jak desítka původně amaterských lektorů se na Naučmese vypracovala, získala skvělé reference a lidé si je doporučují a dokážou se prakticky uživit jen lektorováním.
V čem se kurzy liší od nabídek oficiálních škol a institutů? Větší specializací,  zábavou, užší možnost seznámit se?
Kouzlo je v tom, že účastníci jdou na kurz dobrovolně ve svém volném čase a platí si jej ze své kapsy. Lektor je zapálený do svého tématu a dokáže kromě probíráné látky předat i svou vášeň. Fungují i nepsané zvyky: lidé si na kurzech tykají, na začátku je seznamovací kolečko a lektor rád po kurzu zůstane s účastníky na drink.
Na jaké typy kurzů se můžeme přihlásit? Jde o praktické dovednosti, nebo můžeme navštěvovat i teoretické kurzy?
Spektrum kurzů je opravdu neomezené. V nabídce najdete vše od pečení chleba či makronek, pletení košíků, výroby přírodní kosmetiky, přes kurzy správy firemních účtů na sociálních sítích, programování, výuky jazyků až po kurzy jako běhání na boso, posilování s vlastním tělem či pozorování hvězd. 
kosikovani
Kde kurzy probíhají?
Kdekoliv. Vážně. Záleží jen na lektorovi a to jaké prostředí si zvolí. Nejčastěji kurzy probíhají v zasedačkách, u lektora doma, v parku při pikniku, v kavárnách. Zažil jsem i kurz procházkovou formou nebo kurz otužování ve Vltavě.
Chtějí se obecně vzdělávat více ženy, nebo muži? A v jakém věku?
Přesný poměr muži:ženy nevíme, pocitově je to tak 40% muži a 60% ženy. Většina účastníků má mezi 25-40 lety, jsou většinou po škole nebo ji dokončují, ale dále se chtějí rozvíjet a potkávat nové lidi, kteří mají podobné zájmy.
Všímáte si nějaké vzrůstající tendence v zájmu o sebevzdělávání?
Ano, osobně sleduju už od příchodu internetu probouzející se přirozenou zvídavost v lidech i v sobě samém. Naučmese tři a půl roku od založení nepřestává růst a objevují se i další portály zaměřené na online vzdělávání.  
sushi
Dá se tvrdit, že úzce specializované kurzy pomalu vytlačují například několikaleté studium na vysoké škole? 
To vůbec netuším. Pokud jde o úzce specializovaný, několika týdenní kurz, který jde do hloubky a zahrnuje i nějaký závěrečný test, tak má určitě tato forma potenciál. Naučmese však vnimám spíše jako ochutnávku dovedností, kdy si za 3-4 hodiny člověk téma zkusí a když jej chytne, může se v něm vzdělávat dále. 
Jaké lektory a kurzy byste nováčkům na Naucmese.cz doporučil?
Je toho opravdu mnoho, vyjmenuju pár nejpopulárnější kurzů: Travel Hacking, Pečení kváskového chleba, Základy grafiky pro negrafiky, Minimalismus: méně mít, více žit, Punkové podnikání, Jak si emailingem vybudovat stále zákazníky, Myšlenkové mapy, Umění slov, Jak pálit a neukládat či Najím se a zhubnu. 

Související články:

JOY TIPS: Zdravé lívance podle fitness redaktorky Týny
Food inspo: Nejlepší party menu na letní grilování
5 věcí, za které by se ženy měly přestat stydět