Pánská jízda: Sekýruji, tedy jsem!

Pánská jízda: Sekýruji, tedy jsem! Pánská jízda: Sekýruji, tedy jsem! Proč od heterosexuálního muže nikdy neuslyšíte vyčítavou větu „Seber si ty ponožky, bordelářko“, nad tím se zamýšlí Petr Cífka, sloupkař Joy.
Pánská jízda: Sekýruji, tedy jsem!
{loadposition breadcrumb}

Pánská jízda: Sekýruji, tedy jsem!

Proč od heterosexuálního muže nikdy neuslyšíte vyčítavou větu „Seber si ty ponožky, bordelářko“, nad tím se zamýšlí Petr Cífka, sloupkař Joy.

Neznám chlapa, kterej by sekýroval svoji holku. Kterej by jí dal sežrat, že si neuklidila do skříně punčocháče, že nepopřála jeho mámě k svátku nebo že nezhasíná v ledničce. Kterej by jí vyčítal, že loni slíbila víc peněz na pořádnou dovolenou, a bědoval nad tím, že „se s ní zakopal v týhle díře“ a tím si zkazil život.

Naopak, když milá koupí místo aviváže s vůní velehor tu s odérem tropickýho ovoce, muž empaticky řekne „to nic, miláčku“, páč ví, že je beztak putna, po čem budou ty hábity smrdět. A takhle je to se vším.

Samozřejmě, i mužské pokolení dokáže nějaká ta maličkost roztrpčit – ale i když se v lednici objeví místo gambáče staropramen nebo když dostane karoserie auta jinou voskovou kúru, než jakou by si plechový miláček zasloužil, chlápek to obvykle skousne. A ti, kteří třeba zuří a lamentují nad stavem veškerého ženstva, když přesně v šest večer nedostanou na stůl teplou večeři, jsou holt buď urputní ctitelé starých pořádků, anebo – a to spíš – jednoduše idioti.

U žen to bývá složitější, protože ty podobná selhání chápou jako podlý útok na svou vlastní osobu. Jako ránu pod pás. A jako další polínko pod kotel s nápisem „S ním se prostě nedá žít“ – kotel, který se roztápí pro každého chlapa a hrozí výbuchem zvlášť během zkouškového, menstruace a při premiéře filmu s Channingem Tatumem.

Ženské se přitom domnívají, že právě návodnými povely a kousavými poznámkami muže navedou na správnou cestu. Je exaktně ověřeno, že ženy v dlouhodobých vztazích mají zvýšenou tendenci muže sekýrovat. Ne, že by to bylo podloženo pevnými daty – pokud se nemýlím, tak žádná z agentur pro výzkum veřejného mínění se svých respondentů neptala, jak moc jsou pod pantoflem a kolikrát za týden je „jejich stará“ seřve, v jakých intervalech je kibicuje a jak často je svolná je pustit na pívo (a jak velkou část bytu pak musí na oplátku vyluxovat). Výzkumů ale netřeba – na zjištění, že ve většině domácností pořád vládne matriarchát, kdy ona drží otěže, diktuje pravidla a v případě neuposlechnutí je schopna proměnit se v semetriku plivající oheň, stačí nahlédnout do mužských konverzací. V nich pořád rezonuje logická úvaha: Když tě holka neprudí, nechává tě dejchat a má tě ráda, vopovaž se ji vyměnit! Protože riziko, že se člověk přesune k ženský, která ti bude donekonečna říkat, co musíš, co nesmíš a co bys měl, a bude na tom trvat – nejčastěji pod pohrůžkou zastavení přísunu sexu – tak tohle nebezpečí je sakra velký.

Muži si oproti tomu mnohem víc hledí svýho. Nekibicují tolik, nemudrují, nesekýrují. Na druhou stranu je pravda, že k všednodenním náležitostem přistupují mnohem ledabyleji. A že kdyby nad sebou neměli ten sekýrovací dohled, dost možná by jen celé měsíce strávili znuděně u televize, prdíce do pohovky, zatímco by se kolem nich batolila poblinkaná mimina a nasávala s nimi z lahváčů.

Ono to sekýrování občas totiž zabírá. Možná je ta věčná ženská nespokojenost pohonem pro každého z nás, možná je vlastně motorem celé ekonomiky. Koneckonců, kdyby i šéfredaktorka JOY nesekýrovala svého sloupkaře, dost možná by i tady zvítězila lenost nad nutností přijít s novou várkou písmenek... A na vás by tu čekala jen prázdná bílá stránka.

„Muži si více hledí svého. Nekibicují, nemudrují, nesekýrují.“

Související články:

První rande: Jak to vypadá v hlavě muže a ženy
Nejžhavější pánská selfie! Kdo je váš favorit?
Amanda Seyfried v číslech: 1 žena, 22 filmů, 3 svatby
sledujte nás na instagramu