9 rad pro úspěšné kojení aneb není se čeho bát. Vy to zvládnete!

Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy. Skoro každá maminka se už v těhotenství těší, jak své miminko bude kojit. Těší se na ty chvíle blízkosti, které jindy a jinak nezažije. Bohužel to není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Mnoho maminek se s kojením trápí.
11708

Když jsem zjistila, že jsem těhotná, točil se se mnou celý svět radostí. Těšila jsem se, až budu miminko držet v náručí. Z jednoho jsem ale měla strach. Kojení. To já prostě nezvládnu. Představa, že mě dítko kouše a bolest…. To prostě nejde. Rozhodla jsem se poradit se svou gynekoložkou. Co s tím mám dělat? Vyptávala se mě, proč nechci kojit a proč se bojím. Zjistila jsem, že vlastně vůbec nevím. Mám strach a ani nevím proč.

Kojení je pro miminko tím nejlepším, co mu můžeme dát. Mnoho maminek se ho ale obává. Přitom není důvod. Je třeba si vše ale srovnat v hlavě již před porodem, aby pak nenastaly zbytečné problémy. Aby kojení bylo potěšením pro maminku i děťátko, je třeba se na něj dostatečně připravit. A po porodu hned podpořit jeho přirozený vývoj.

Náš tip: Každá žena si v období, kdy kojí své děťátko, zaslouží zvláštní péči. Dopřejte to nejlepší sobě i svému děťátku a vyberte si z nabídky pomůcek, které Vám kojení zpříjemní.

Hlavní zásady kojení

První přiložení dítěte

První přiložení novorozence k prsu matky by mělo proběhnout nejpozději do 30 minut od narození. Právě první přiložení má největší vliv na pozdější průběh kojení.

Spuštění laktace

První 2-3 dny po porodu se tvoří tzv. mlezivo, které miminku dává ten nejlepší start do života. Mlezivo (jinak také kolostrum) je nažloutlá hustá tekutina, která obsahuje velké množství protilátek.

Mateřské mléko jako takové se začne tvořit většinou třetí až pátý den po porodu. Už neobsahuje takovou porci protilátek, je určeno k zasycení dítěte.

Bolestivé nalití prsou

Tvorbu mateřského mléka doprovází většinou bolestivé nalití prsou. Ta jsou tvrdá a může se přidat také teplota. Pak je na místě mléko, které miminko nevypije, odsát nebo odstříkat. Na bolestivá nalitá prsa a snadnější uvolnění mléka jsou skvělé teplé obklady nebo teplá sprcha před kojením a naopak studené obklady po něm.

Důležité je také časté kojení, které podpoří tvorbu mléka, zajistí vyprázdnění prsů a zabrání možným komplikacím v podobě zánětů nebo zatuhnutí mléka v mlékovodu.

Jak často kojit?

Ze začátku bude miminko vyžadovat svou porci mléka často. Klidně třeba 10-15x za den. Ale nebojte se, po šestinedělí se to ustálí a už nebude vyžadovat mléko tolikrát.

Správná technika

Ta je velmi důležitá. Nebojte se v porodnici sestřiček zeptat a požádat je o pomoc. Ušetříte si spoustu starostí.

Pohodlí

To je základ. Udělejte si pohodlí Vy i Vaše děťátko. Jakékoli nepohodlí, stres nebo nervozita ovlivní spouštění mléka. Děťátko pak bude hladové, rozmrzelé a plačtivé. Vyzkoušejte třeba kojící polštář. Ulevíte rukám i zádům. I miminku se bude ležet pohodlněji.

Těsný kontakt „kůži na kůži“

Skvělý spouštěč reflexů a podpora pro tvorbu mléka.

Klid

Najděte si pro kojení klidné místečko, kde Vás nic a nikdo nebude rušit. Připravte si také vše potřebné, ať nemusíte odbíhat. Užijte si tyto krásné chvíle plnými doušky.

Přiložení dítěte

  • Dítě držte pevně, ale tak, ať s ním můžete dobře manipulovat.

  • Dítě přikládejte k prsu, ne naopak.

  • Při kojení by děťátko mělo být co nejtěsněji přitisknuté k mamince. Mělo by k ní být přikloněné bříškem.

  • Žádné překážky mezi maminkou a dítětem (ani zavinovačka).

  • Děťátko by mělo být v rovině – ucho, rameno a kyčle – vše by mělo být v jedné ose.

  • Kojení by nemělo bolet.

sledujte nás na instagramu