Okna pro váš nový dům

Vybrat si okna, která zajistí komfort bydlení, ochrání před nepřízní počasí i nezvanými návštěvníky a zajistí bezpečí vašich dětí je velmi důležité. Nevhodná volba totiž ovlivní bydlení na dlouhé roky.
11707

Jaké vlastnosti by měla mít okna?

Konkrétní parametry oken z hlediska tepelné úspory by měl doporučit projektant a vyplatí se brát v úvahu i místo, kde bude dům stát. Pokud stavíte na horách nebo v prostředí náročném na povětrnost měli byste volit profil a zasklení, které poskytne maximální tepelnou izolaci. Lidé se často rozhodují, zda si pořídit dřevěná nebo plastová okna, případně investovat do dražších hliníkových nebo dřevohliníkových oken. „Z hlediska tepelně izolačních vlastností jsou moderní okna ze všech materiálů srovnatelná. Lepší vlastnosti poskytují okna s větší stavební hloubkou, středovým systémem těsnění a velmi důležitý je správný výběr zasklení,“ vysvětluje Ing. Jiří Korbelář z VEKRY. Výběr materiálu je tak spíše otázkou osobních preferencí a finančních možností každého stavebníka.

TIP: kvalitní plastová i dřevěná okna lze koupit výhodně od výrobce

Pokud stavíte pasivní dům, hraje výběr oken v celkové tepelné bilanci stavby zásadní roli, technická norma přesně definuje požadavky. Je třeba počítat se schopností oken udržet v interiéru teplo a také s tzv. tepelnými zisky. „Pasivní domy vyžadují použití speciálních solárních trojskel, která udrží v interiéru maximum tepla a zároveň umožní prohřívání interiéru od slunečního záření,“ dodává Ing. Korbelář z VEKRY.

Co od oken očekáváte?

Bylo by chybou vybírat okna jen podle tepelné izolace. Aby okna dobře chránila komfort bydlení po všech stránkách, měli byste zvažovat i například útlum zvuku. Pokud bude váš dům stát na okraji lesa nebo v lukách, ochranu před zvukem asi neoceníte, ale stavíte-li u silnice může se v budoucnu speciální protihlukové zasklení hodit.

Ochrana před zloději je dalším důležitým aspektem volby oken a dveří. „Okna VEKRA mají již v základu více uzamykacích bodů, zlodějům to ztíží práci, pokud chtějí okna vypáčit,“ říká Ing. Korbelář. Pokud počítáte, že svůj nový dům ochráníte elektronicky, řešte to již při výběru oken. Okenní kování je možné již ve výrobě vybavit magnetickými čidly, která hlídají otevření.

Nebudete muset řešit dodatečné osazování těchto prvků, a případné poškození oken. Vyplatí se seznámit se také s nabídkou elektrických zámků pro vchodové dveře. U nových rodinných domů jsou to prvky, jak účinně chránit bezpečí domova. Také bezpečnost dětí se vyplatí nepodcenit. Dětské pojistky nebo zamykací kličky mohou velmi pomoci a zajistit váš klid a jistotu.

ČTĚTE TAKÉ: kolik lze ušetřit výměnou oken za nová?

Volba dodavatele je důležitá

Okna a dveře ovlivní kvalitu a komfort bydlení na desítky let. Zvolit spolehlivého a zodpovědného dodavatele je tak mimořádně důležité. Sebekvalitnější okna může znehodnotit neodborná montáž. Jak při stavbě nového domu, tak při rekonstrukci se vyplatí pořídit si okna i s jejich montováním. Většinou získáte od dodavatele delší záruční dobu.

Důležité je jak osazení a kotvení oken, tak ošetření připojovací spáry, která musí být odolná proti prostupu vlhkosti a dlouhodobě si musí udržet výbornou tepelnou izolaci. Jde totiž často o místo, kde vznikají nežádoucí tepelné mosty.

Při volbě dodavatele jde nejenom o dodržení záruky, ale o jistotu dlouhodobého zajištění servisu. Nikdy totiž nevíte, kdy budete potřebovat odborný servis.

Nezapomínejte na servis

Všechna moderní okna potřebují pravidelnou kontrolu seřízení, zjištění stavu těsnění a promazání celoobvodového kování. Kdo je rozhodnut pořídit si dřevěná okna musí počítat navíc s péčí o povrchovou úpravu, dvakrát do roka je totiž potřeba okna ošetřit doporučeným balzámem na dřevo. Kdo se nechce údržbu zabývat zvolí dřevohliníková okna, kde přírodní dřevo z exteriéru chrání odolné hliníkové opláštění. Pro moderní novostavby se výborně hodí hliníková okna, a to jak z pohledu požadavků na vzhled tak i z hlediska toho, že budou výborně sloužit v případě velkých prosklených ploch, které naplňují představy o bydlení budoucnosti.

Protože skutečná kvalita oken se může projevit až po několika letech, jistě oceníte, pokud se budete moci kdykoliv v budoucnu obrátit na spolehlivého dodavatele.