Reklama

Go Green: Pojďte spolu s redaktorkou Klárou za malými EKO výzvami

Pomalu, ale jistě!
Reklama
12384
Přesedlat z ničeho nic na 100% ekologický život dá docela zabrat. A přiznám se, že bych to asi nezvládla. A tak se na to snažím jít postupně. Hledám si malé eko výzvy, které ale stoprocentně zvládnu dodržovat. Pokud chcete také žít zeleněji, tak se těmi mými můžete inspirovat. 

Farmářské trhy 
 
Nakupovat produkty od farmářů je hned dvojitou výhrou. Za prvé ty jejich jsou čerstvé a chutnají mnohem lépe - například taková rajčata, se s těmi z řetězců absolutně nedají srovnávat. Voní jako rajčata a dokonce mají i chuť! Druhou výhrou je samozřejmě prospěch pro životní prostředí
 
Pro představu například při dovozu 1 kg rajčat ze Španělska se uvolní asi 199 g CO2. Naproti tomu, pokud taková rajčata urazí 30 km od místního farmáře na farmářský trh, uvolní se do ovzduší asi 20 g CO2, tedy 10x méně. Aby rajčata převoz vydržela musí být také chemicky ošetřena a často ani to nestačí a kupujeme si je už poněkud "unavené". Například takový česnek z Číny se k nám dostane po roce od sklizně a urazí 23 000 km.
 
Jasně, že každý den člověk nemá čas chodit po farmářských trzích. Já jsem z nich například udělala sobotní rituál - každou sobotu se totiž od 9:00-14:00 konají trhy na Heřmaňáku na Praze 7. Jejich návštěvu můžete spojit s víkendovou procházkou po Stromovce nebo Letenských sadech.
 


Frusacky

Nejenže se díky těmto kompostovatelným pytlíkům
 vyhnete situaci, kdy vám rozpečené housky z řetězce navlhnou, když je dáte do jednorázového mikrotenového sáčku, ale ještě tím ušetříte přírodu a budete mít cool sáčky. Věděli jste, že každý z nás ročně spotřebuje přes 300 jednorázových mikrotenových sáčků. Ty tvoří obrovskou ekologickou zátěž. Mikrotenové sáčky nelze recyklovat a většinou končí ve spalovnách nebo na skládkách. Největší hrozbu představuje plastový odpad pro život ve světových oceánech. Takže hurá na Frusack.com. Ovoce a zeleninu v sáčkách totiž díky prodyšnosti můžete uchovávat i doma.
 
 
Přepravování

Základem je samozřejmě jezdit co nejméně autem. Což také dělám. (Nejen kvůli tomu, že se u naší práce parkuje podélně a ještě do kopce, což neumím.) Na chatě zase jezdím pro malé nákupy na kole. Ale je pravda, že občas je auto proste potřeba. Dnes už ale existuje 
velké množství ekologičtějších variant. Například minulý týden jsme byli kamarádům na svatbě a pár jich pak rozváželi domů a měli jsme možnost vyzkoušet si novou Toyotu C-HR Neon Lime. Tu pohání propracovaný hybridní systém s autonomním dobíjením. S tímto pohonem může C-HR více než 50 procent celkové doby jízdy využívat režim s nulovými emisemi. Protože se navíc při jízdě na elektřinu vůz pohybuje zcela neslyšně, znamená to, že vás nic neruší a můžete si ještě lépe vychutnat kvalitní hudební zážitky zprostředkované vestavěným soundsystémem od JBL. V hybridních vozech a elektromobilech, které mimochodem můžou parkovat na všech modrých zónách zdarma, což považuju za obrovskou výhodu, vidím budoucnost. A až si budu pořizovat nové auto určitě se nad jeho ekologickým dopadem zamyslím. 
 
Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama