Jak ušetřit na svatbě?

Nic nemusí probíhat tak, jak se od vás očekává!
12211

O svatbě jsem snila už několik měsíců, těšila jsem se na samotnou žádost o ruku, abych už mohla začít vybírat šaty, promýšlet svatební menu a hledat dokonalé místo. Bylo pro mě proto velkým překvapením, že ve chvíli, kdy se mě to začalo opravdu týkat, na mě padla zvláštní nálada a já se přistihla, že snad ani žádnou svatbu nechci. Stalo se to přesně ve chvíli, kdy jsem se ponořila do pátrání a v mailu mi přistálo pár zaslaných ceníků. Potom ale následovaly další "aha" momenty. 

Předesílám, že nechci nikoho nutit, aby o svatbě přemýšlel stejně jako já. Pořád je to hodně individuální událost, o které má každý svojí představu a je tak jeho právo uspořádat absolutně podle sebe. Možná vám pomůže ale pár mých poznatků, které vás ušetří pár nepříjemných šoků. 

Money, money, money
Připravte se na to, že cokoliv s přívlastkem svatební stojí zhruba trojnásobně tolik než "obyčejný". Pokud budete trvat na všech svatebních "standardech", utratíte opravdu obrovskou sumu. Pokud si ale svatbu naplánujete po svém a nebudete jen slepě plnit tradice a očekávání rodiny či kamarádů, můžete ušetřit a peníze investovat třeba do super dovolené.  

Seznam hostů 
Víte, že si můžete na svoji svatbu pozvat koho chcete? Zjistila jsem, že si to spousta lidí nemyslí. Obzvlášť u starších generací se připravte na věty: "Toho byste ale pozvat MĚLI, protože..." Připravte si proto dopředu velkou dávku trpělivosti, pozitivní myšlení a argumenty. Nenechte se zviklat nátlakem okolí a opravdu vše udělejte tak, jak cítíte vy sami, protože právě vás JEDINĚ se to týká.

Šaty ze salonu
Možná nemusíte všechny hosty a ženicha ohromit nadýchanou cukrovou vatou, za kterou salonům zaplatíte desetitisíce. Salony si často říkají velké poplatky za zkoušení šatů a slyšela jsem, že někde musíte přihodit pár stovek i za to, že se v šatech vyfotíte. Nehledě na to, že pokud patříte mezi drama queens, v průběhu dne se budete o šaty bát, aby se neroztrhly nebo jste je náhodu nepolila. Někdy i termíny vracení šatů jsou dost šibeniční. Pokud bych vám mohla doporučit jeden salon, kde vám nabídnou férové podmínky, zkuste tenhle. Už název je vypovídající. Já budu mít šaty z jednoho online shopu, určitě vám je pak ukážu.

Luxusní místo 
Jistě, všechny chceme tento důležitý den prožít v místě, kde se budeme cítit dobře. Já jsem ale ustoupila z mých původně vysokých nároků a právě na pronájmu místa ušetřila velkou částku. Určitě je fajn se připravit na to, že pokud budete chtít svatební hostinu/party uskutečnit v místě, kde se svatby už nějaký pátek dělají, počítejte, že se většinou tento pronájem nabízí jako balíček služeb i s jídlem a pitím. A budete překvapení, za co všechno, si budete muset zaplatit extra. 


Fotky a videa
Nejspornější téma, které musím momentálně před svým okolím nejvíc obhajovat. Já jsem se totiž rozhodla nemít profesionálního fotografa. Napořád zachytit dojemné svatební chvíle je samozřejmě důležité i pro mě, ale raději jsem investovala do videa. Video totiž podle vypoví daleko důvěryhodněji atmosféru a baví vás na něj koukat až do poslední vteřiny. U fotek se po první desítce začnete nudit. A moje zkušenost je taková, že ve finále se nejčastěji díváte na dokumentaci od kamarádů, protože ta vzniká bez zábran.

Ušetřit můžete zkrátka na spoustě věcech. Snažte se zapojit do organizování co nejvíce kamarádů i rodiny, uvažte si třeba sama svatební kytici, jako to plánuji udělat já a místo DJ si vytvořte vlastní playlist na Spotify. Všechno má své pro a proti, ale nejdůležitější myšlenka, kterou bych vám chtěla předat zní: sedněte si a v klidu si rozmyslete, jestli to, co chcete na svatbě si opravdu vy a ženich přejete nebo vše zařizujete jen podle toho, že to tak udělali ostatní nebo si to tak vysnila vaše vzdálená tetička.