Jak zatočit s lednovou depresí podle lifestyle redaktorky Týny

Začátek roku dokáže být složitý. S tím se ale rozhodně dá něco dělat!
12732

Leden spousta lidí označuje za nejdepresivnější měsíc v roce. Po svátcích se vám pořádně do ničeho nechce, vykopat se ráno z postele je ještě složitější úkol než vyrazit do posilovny a kreativita a chuť do práce se samy od sebe zapomněly v předešlém roce.

Jak já vás chápu.

I já rok co rok bojovala s podobnými pocity. Tyto Vánoce jsem si ale vzala čas na rozmyšlenou a rozhodla se, že to tentokrát udělám jinak. Protože – světe div se – i první měsíc v novém roce dokáže být skvělou příležitostí, jak si užít každý den.

Co přesně mám na mysli?

1. Božský klid

Není kam spěchat. Pokud se zrovna nesejdou narozeniny a svátky celé rodiny, nemusíte se stresovat žádnými velkými nákupy. To samé platí o výprodejích. Sem tam se člověk možná nechá zlákat na nějaké ty zlevněné šaty nebo kabát. Ale ruku na srdce – výprodeje se většinou nesou ve znamení bordelu a hektického hrabání. A to není vždycky dvakrát zábavné.

Malý osobní tip: Letos jsem si řekla, že pokaždé, když pomyslím na to, že bych si zase něco objednala na módním e-shopu, přispěju místo toho alespoň nějakou malou část na charitu či jednoduše udělám dobrou věc. Doporučuji třeba obrovskou sbírku australské komičky Celeste Barber na pomoc hasičům, kteří bojují se srdcervoucími požáry u protinožců, případně podporu přímo pro nemocnice starající se o popálené koaly.

2. Dobré jídlo a pití

Brzká tma a zachmuřené dny se dají také využít k návštěvě zajímavých podniků. Dlouhé víkendové brunche zatímco venku prší, „date night“ v nově otevřené restauraci, případně cool posezení s kamarády jsou v lednu ideální. Tolik času na to si odškrtnout hned několik zajímavých míst na vašem gastrolistu už během následujících měsíců mít nebudete. Věřte mi. 

3. Čas na rodinu a kamarády

Teď si možná pomyslíte, že přesně tohoto jste si užili až až během Vánoc. Je tomu skutečeně tak? Mám teď totiž na mysli čas strávený v klidu bez zbytečného stresu a nucení se do „povinných“ rodinných návštěv. Vytáhněte svoji mamku nebo babičku do výborné kavárny nebo vinárny, vyražte na víkend s kamarády... Potkejte se jednoduše se všemi, na kom vám záleží a na koho jste v prosincovém shonu neměli čas. 

4. Vyražte ven!

A je jedno kam. Pokud to jen počasí dovolí, běžte se vyvětrat. Čas venku můžete využít na utřídění si myšlenek a naplánování si cílů na celý rok. Leden je taky super příležitost vyrazit za hranice. Letenky se pohybují v rozumných cenových mezích a evropské metropole nebudou praskat ve švech kvůli hromadě turistů. Za sebe v zimním období můžu rozhodně doporučit Edinburgh nebo Budapešť.

5. Kulturní život

Začíst se do knížky, zajít do kina, na koncert nebo se případně pustit do dalšího seriálu na Netflixu je jeden z nejlepších způsobů, jak se zbavit novoročních chmurů. V následujících týdnech lze očekávat taky spoustu divadelních premiér. Na co tedy čekat? Kultury není nikdy dost!