Jaké dojmy si odnesla redaktorka Klári z indické svatby?

Wooow!
12231

Na začátku roku jsem byla pozvaná na indickou svatbu. I když cena letenek, víz a nutných očkování nebyla zrovna nejnižší, bylo jasné, že takovou příležitost si nemůžu nechat ujít. Třídenní indické oslavy v kombinaci se svatbou kamaráda = must GO! A tak jsme vyrazili...

Před odjezdem do Indie jsem ze všech stran slyšela jen "hlavně na sebe dávej pozor", "z toho kulturního šoku se tam budeš vzpamatovávat týden" nebo "Indie je cítit vážně specificky, připrav se na to" - tak minimálně pokud jedete do okolí Goa, tak se ničeho z tohohle nemusíte bát. Cestovali jsme vlakem i autobusem a nikde to nebylo cítit o nic víc než když jedete ve 30 stupních tramvají přes Masaryčku. Jasně, úplně nejuklizenější země to není, ale nic z čeho bychom byli zcela konsternovaní. Právě naopak. Tamní kultura nás naprosto okouzlila. Jídlo bylo bombastické (jen kvůli česnekovo-sýrovému naanu do Indie prostě musíte), lidé moc hodní (sice si nás fotili na každém kroku, ale prý jim přináší štěstí dotknout se Evropana) a hotely roztomilé (až na absenci klimatizace).

Po pár dnech cestování jsme dorazili na místo svatby. To bylo naprosto dokonale vyzdobené. Oproti našim svatbám se ty indické nesou v mnohem barevnějším duchu. Barva nevěsty není bílá, ale červená. Před tím, než si ale nevěsta oblékne honosné červené šaty, které vypadají jako pro princeznu, vystřídá jich ještě několik.První na rituál Haldi, kdy rodina a poté přátelé pomatlají manželský pár kurkumovou pastou - tu ze sebe pak smyjí v moři v rámci očistného rituálu. Další při rituálu Mehndi, který je založen na pomalování hennou. Většina nevěst chce, aby jim tmavá barva vydržela co nejdéle, protože to znamená, že budou mít mnohem šťastnější manželství a také, že budou mít dobré vztahy s tchyní.

 

Celé svatební oslavy se nesly ve veseleém a rozjařeném duchu. Na poslední závěrečný rituál jsme šli v průvodu, který uzavíral ženich v tradičním oděvu na koni. My (holky) jsme okolo něj tančily v rytmu bubnů v oděvu zvaný kengha a kluci v tzv. kurtách a turbanech. (Což bylo při 35 stupních ve stínu poněkud náročné). Poté si ženich sedl na překrásně vyzdobené křeslo a čekal na nevěstu. Když jsme ji poprvé spatřili, málem jsme ztratili dech. Indický svatební make-up nemá totiž s naším jemným nic společného. Naopak je velmi výrazný - líčení vévodí oči, které rámuje tlustá černá linka začínající ve vnitřním koutku oka. Nešetří se ani makeupem či piercingy, které z nevěsty vykouzlí naprostou bohyni. Slovy celý zážitek popsat asi ani nejde a na závěr vám můžu doporučit jen jedno - pokud budete mít možnost účastnit se svatby jiné kultury než naší, neváhejte a jděte do toho. Je to zážitek, na který se nezapomíná!