Jdu do boje s hodinami strávenými na mobilním telefonu! Přidáte se?

Tentokrát budu psát čistě sama za sebe. Takže ahoj, jmenuji se Karolína a jsem závislá na svém telefonu!
11840

Dnešní doba je zvláštní. Sociální sítě, možná ještě přesněji obecně internet, pomalu, ale jistě devastují lidský selský rozum. Googlujeme co je za den, přitom by se stačilo na dvě tři vteřiny zamyslet. Stále více lidí má problém s odečítáním času z ručičkových hodinek. Jakmile se nám někdo představí, za ani ne půl minuty už neznáme jeho jméno, ale rozhodně si vybavíme je nick na Instagramu nebo barvu, do které ladí svůj feed,na který jsme díky hodinám proklikávání cizích profilů narazili o mnoho dříve, než jsme daného člověka poznali osobně.

Zdá se vám to přes čáru? Tak schválně! Kolik lidí, které sledujete na Instagramu, znáte osobně? A kolik lidí sleduje vás? Jsou to rodinní příslušníci, kamarádi, nebo většinou cizinci, kteří vás objevili pomocí jednoho ze sta použitých hashtagů a se kterými sdílíte své soukromí výměnou za pár lajků, pomocí kterých se dnes měří co vlastně? Krása? Úspěšnost? Duševní bohatství? Nebo snad oblíbenost?

Nebuďte z toho špatní! I já sama mám máslo na hlavě. Ve volném čase píšu články na svůj mama blog a kromě svých fotek sdílím na sociální sítě dokonce fotky syna. A co z toho mám? V poslední době mám pocit, že nic moc. Tak akorát špatný pocit a hlavu plnou otázek, zda je to vlastně normální. Většinou se však uchlácholím faktem, že miliony lidí jsou na tom mnohem hůře než já a jdu dál.

Čím je však můj syn starší, tím více vnímá to, jak často mám svůj telefon v ruce. A tak jsem se rozhodla něco s tím začít dělat. V první řadě jsem přestala sledovat lidi, kteří mi nic nedávají nebo které dokonce ani neznám. To, co udělám s mými sledujícími ještě zvažuju. Není jich sice moc, ale i tak trvalo docela dlouho, než jsem je k sobě přilákala. Nejspíš spíše změním formu obsahu, který sdílím, a uvidíme, jestli to někoho bude ještě bavit, nebo jestli třeba neodejdou sami...

Ve druhé fázi jsem si stáhla aplikaci (jaký paradox), která mi ukazuje, kolik času trávím na telefonu, jaké aplikace mi sežerou většinu dne a kolikrát telefon odemknu a zase zamknu. Některé telefony mají tuto funkci přímo v rámci nastavení, například u mého Samsungu stačilo v Google Play najít Your Hour - phone addiction tracker and controllerQualityTime - My Digital Diet nebo například MyAddictometer - Mobile addiction tracker.

Dnes je neděle, 13:14 a aplikace mi hlásí, že můj telefon byl aktivní 1 hodinu a 41 minut, z toho nejpoužívanější aplikace je Instagram a asi 25 minut z celkového času sežral YouTube. To je slušné skóre, co? Naštěstí podle této aplikace jde o závislost až v případě, že na mobilu trávíte více než 5 a půl hodiny, ale i tak. Mým cílem je aktuálně maximálně hodina a půl denně a stím, že do toho nebudu počítat hovory, ale vyřizování pracovních mailů a správa například JOY sociálních sítí ano.

A jaký je váš cíl? Dejte mi vědět třeba do zprávy na náš Facebook JOY Czech Republic nebo na můj osobní IG @karolinavala!

Foto: Getty Images

sledujte nás na instagramu