Na cestách: srdcovka redaktorky Mariye

Město, kterému bych mohla vyznávat lásku do nekonečna.
12222

Před pár dny jsme se s rodinou vrátili z Paříže. Nebyla jsem tam poprvé ani podruhé, ale to okouzlení je vždy stejné. Nevím proč, ale do tohoto místa se buď na první pohled zamilujete, nebo na vás neudělá dojem vůbec. 

Jak asi chápete já patřím do té první skupiny. Mám pocit, že tam je jaksi úplně jiný vzduch. Člověk má najednou chuť tvořit, malovat, vysedávat v kavárnách a jen tak si vychutnávat každý okamžik. Osobně tam taky chci mnohem víc experimentovat s módu.

Pokaždé, když se toulám úzkými uličkami nebo naopak širokými bulváry s nádhernými platany, tak si představuju, že tudy chodili Hemingway, Fitzgerald, Picasso, Monet i Manet, Matisse, Van Gogh, Dagilev s Coco Chanel - vyjmenovávat bych mohla hodiny. Pro tolik geniálních lidí se Paříž stala múzou, že jí nejde neobdivovat

Je dokonalá když svítí slunce i prší, plná malých útulných bister a pekáren s hříšně dobrými croissanty, těch nejrozkošnějších květinářství, vintage obchodů i trhů se zapomenutými poklady. A ty parky! I přes všechno, co se o Francouzích, a Pařížanech říká, nikdy, ale opravdu nikdy se mi nestlalo, že by na mě byl někdo nepříjemný. Naopak. 

Nemyslete si, nemám na sobě růžové brýle. Vidím i všechny nedostatky. Není nic divného ráno i odpoledne na ulici potkat spící bezdomovce ve svých spacácích na chodníku. Fakt je musíte obejít. Není to ani úplně nejčistší město. Doprava je dost divoká a auto bych tam nejspíš neuřídila. Je to paradox, ale i když tu Paříž opěvuju, žít bych tam rozhodně nechtěla. Dřív ano, ale dnes si zcela jistě uvědomuju, že je mnohem lepší si tam čas od času zajet, ale pak se vrátit do klidnější, pohodlnější, stejně nádherné a cool Prahy. My si totiž často neuvědomujeme, jaký přepych se nám tu nabízí.

Takže já se budu těšit na další návštěvu a mezitím si dál užívat jaro v matičce stověžaté. No není ten život nádherný?