Reklama

Opalování: myslete při něm na sebe i na planetu

Tentokrát nebudeme rozebírat, jak často se musíte mazat. Zaměříme se spíš na to, čím a proč.
Reklama
12365

Používání sluneční kosmetiky je teď v létě prostě nutnost, pokud nechcete vypadat o desítky let starší nebo se dokonce léčit ze závažných onemocnění. Při opalování nebo jen krátkém pobytu na slunci se ale vyplatí zaměřit i na to, čím konkrétně se namažete.

Složení kosmetických produktů se všeobecně řadí mezi aktuální témata. Zjištění vědců, že některé složky běžně obsažené v kosmetice, vám mohou způsobit velké zdravotní problémy, se staly velkým strašákem. Už není nic divného na tom, když v parfumeriích či drogeriích obrátíte lahvičku a přečtete si titěrná písmenka se složením. Máte na výběr – proč tedy nákupu nevěnovat trochu víc pozornosti a vybrat si produkt, který vám vyhovuje po všech stránkách.

Konkrétně u opalovacích produktů jde o to, že ovlivňují nejen lidské tělo, ale protože se namazaní potom jdete vykoupat do vody, můžou ovlivnit i rostliny a živočichy žijící v moři, rybnících či řekách. Představte si to množství krémů, které se do vody uvolní, když do ní denně vstoupí téměř každý člověk nacházející se v její blízkosti. Každý rok skončí v oceánech 14 000 tun opalovacích emulzí.

 

V opalovacích krémech s chemickými filtry (nejčastější na trhu) kombinují několik chemických aktivních látek Mezi ty nejčastější patří třeba Oxybenzon, Octinoxate, Homosalate, Octisalate nebo Cotocrylene. Zajímavé je, že vědci nemohou potvrdit naprostou bezpečnost těchto látek. Naopak potvrzují, že je zde reálná možnost průniku do pokožky, narušování hormonálních funkcí a vznik kožní alergie. Dokonce i obsažený vitamin A (retinyl palmitate) po vystavení se slunci přispívá k růstu nádorů a při nadměrném používání se stává toxickým. Oxybenzon se ale negativně podepisuje i na mořském životě. Korálovým útesům narušuje reproduktivní a růstové cykly, omezuje buněčný vývoj mořských ježků, zapříčiňuje změnu pohlaví u ryb a savcům může způsobit genetické mutace.

Děsivé, že? I když to pořád nění 100%, dobrá zpráva je, že už i konvenční značky, jako je např. La Roche-Posay, Clarins, Korres atd. se snaží jít vstříc naléhání ekologů, ale i běžných zákazníků a pracují na šetrnějším složení svých výrobků i na recyklovatelných obalech.

Už teď ale na trhu najdete značky, které fungují a zároveň používají spolehlivé a nezávadné složky.

 

Comfort Zone, řada Water Soul, Eco Sun Cream SPF30, 999 Kč

 

Nafigate Cosmetics, Organic Sunscreen SPF30, 399 Kč

 

Whamisa Bio krém na opalování SPF50+, 945 Kč

 

Attitude, krém na opalování se 100% minerálním filtrem SPF30, 689 Kč

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama