Operace očí | Redaktorka Karolína o zákroku i prvním momentu bez brýlí

Vyšetření dopadlo skvěle, jdeme do toho!
12723

K objednání se na kliniku DuoVize jsem se odhodlávala dlouho. Po prvním telefonátu se to ale rozběhlo takovým tempem, že téměř nebyl čas na pochyby ani strach. O tom, jak jsem se pro operaci rozhodovala a jak probíhalo vstupní vyšetření, se můžete dočíst přímo tady.

První setkání na klinice dopadlo skvěle a v jeho závěru jsme rovnou naplánovali termín operace. Stejně jako minule jsem vyrazila bez doprovodu, odhodlaná to vše zvládnout sama. Zpětně bych toto rozhodnutí lehce přehodnotila, ale o tom až za chvilku.

Před odchodem z domu jsem rychle zkontrolovala, že jsem dodržela všechny instrukce, které jsem dostala, tedy dorazit nenalíčená (bez make-upu i líčení očí) a nepoužívat v den operace žádný mastný krém na pleť. Do kabelky jsem si hodila sluneční brýle a vykročila pravou.

Můj den na klinice začal jako obvykle skvělou kávou v čekárně. Po chvilce mě vyzvedla milá sestřička a odvedla mě to příjemného pokoje, kde jsem se usadila do pohodlného křesla a beze spěchu si vyslechla, co bude následovat.

Asi 40 minut před operací člověk odpočívá a v pravidelných intervalech mu sestřička dopřává znecitlivující oční kapky. Postupně je také vylepšován pacientův outfit. Já jsem stejně jako minule zvolila velmi pohodlné kalhoty a denimovou košili. Následně jsem dostala návleky na boty a slušivou čepici ozdobenou svým příjmením a typem operace. Pomalu jsem začínala cítit, jak mi těžknou oči. Kapky začínaly působit. Na závěr jsem dostala trendy zelený plášť a hurá na to!

Máte pocit, že byste už v tomto momentě byli nervózní? Já jsem se v prostředí kliniky cítila tak dobře, že na mě žádná skličující nálada nemohla. Pro všechny případy vám ale sestřička nabídne prášek na uklidnění. Já ho odmítla, v době zákroku jsem ještě kojila mladšího syna.

Operaci jsem si tak užila se vším všudy a můžu vám říct, že stačí pozorně poslouchat pokyny lékařů a panika ani strach z bolesti nejsou na místě.

Jakmile znecitlivující kapky zabraly na 100 %, přesunula jsem se blíže operačnímu sálu. Tam už na mě čekala paní primářka MUDr. Lucie Valešová, která mi znovu popsala, jak bude operace probíhat, vysvětlila mi, kam mám během operace koukat a jaké světýlko sledovat. Nejvíc ze všeho mě ale uklidnilo to, že to já jako pacient nemohu nijak zvlášť pokazit. V případě, že bych uhnula pohledem, laser se zastaví a to nejhorší, co se může stát, je to, že bude operace dokončena v náhradním termínu. Uff!

Na sále na mě čekal tým plný sympatických sestřiček, které mě uložili na lehátko, do rukou mi daly antistresového plyšáka a nešetřily vřelými slovy, která mě dokonale uklidňovala.

Paní primářka mi popisovala každý svůj pohyb, přesně jak slíbila a dávala mi naprosto jasné a snadné pokyny. Během pár minut bylo hotovo. Absolutně bez bolesti!

Kdo by čekal okamžitý wow efekt, byl by zklamaný. Vidění ihned po operaci je zamlžené. Já osobně jsem byla zvyklá na určitý pohyb po prostoru bez brýlí, tudíž jsem neměla větší problém. Co mě trochu rozhodilo bylo stejně jako po předoperačním vyšetřením zhoršené vidění na blízko. Objednat si taxi byla výzva! A nejen to. Celkově byla cesta domů náročná. Ač bylo v den operace zataženo, světlo mi velmi vadilo a nemohla jsem se dočkat, až skočím šipku do postele. Byla jsem plně odhodlaná dodržet doporučený klidový režim. Pečlivě jsem si kapala kapky, které jsem po operaci dostala a večer už jsem bez problému sledovala svůj oblíbený seriál.

Nakonec tak na celé operaci bylo nejhorší vydržet prvních 14 dnů bez líčidel na oči. To jde, ne? Na následující den ráno jsem měla naplánované kontrolní vyšetření, kde bylo ověřeno, že operace dopadla tak, jak měla. Jelikož jsem měla sušší oči než je pro hojení optimální, bylo mi doporučeno kapat umělé slzy častěji než jednou za tři hodiny. Po této změně se moje vidění rychle zlepšilo a já si konečně mohu začít užívat života bez omezení.

Už se nemůžu dočkat, až vám napíšu o tom, jaké to je vyrazit na lyže nebo do bazénu bez kontaktních čoček!