Operace očí | Splnění snu redaktorky Karolíny krůček po krůčku

Odhodlala jsem se. Jdu do toho. Zbavím se omezujícího nošení brýlí i kontaktních čoček, hurá! A s vámi se o vše včetně průběhu vyšetření i samotné operace samozřejmě podělím.
12695

Lidé se podle mě dají rozdělit na dvě skupiny. Na odvážlivce, kteří si své sny bez obav plní jako lusknutím prstu a potom na přemýšlivce, kteří tak dlouho rozmýšlí a zvažují pro a proti, až z celé akce nakonec sejde.

Sama sebe bych ještě nedávno zařadila spíš do druhé kategorie, ale když přišlo na plnění mého dlouholetého snu, šel strach stranou.

O laserové operaci očí a zbavení se tak mnoha dioptrií mluvím už roky. Nejdříve jsem ji odkládala z finančních důvodů, potom přišlo první dítě, druhé dítě. A dost! Končím, zasloužím si udělat také něco pro sebe. Jdu do toho. Cena operace startuje již na 12.500,-. Na kompletní ceník se můžete kouknout přímo tady.

Ale co když se to nepovede? Co když po vyšetření vyjde najevo, že má vada zraku odstranit nejde? Vyrovnám se s tím zklamáním? Takové i mnohé další otázky se mi v hlavě točily každou volnou chvilku. Nakonec jsem však zjistila, že to byl úplně zbytečný stres!

Dlouho jsem si pročítala web oční kliniky DuoVize, kterou mi mé okolí doporučovalo. Teprve, když jsem ho znala téměř nazpaměť, jsem se odhodlala a zavolala tam. V mému překvapení jsem na termín vstupního vyšetření nemusela čekat dlouhé týdny ani měsíce a vše důležité jsme se samozřejmě dozvěděla ihned po telefonu. Mé studium webovek tak bylo úplně k ničemu. 

I před vyšetřením samotným jsem pátrala na internetu po radách a tipech, jak ty dvě až tři hodinky na klinice co nejlépe zvládnout. Kromě toho, že je třeba několik dní před první návštěvou kliniky nosit jen brýle, jsem jich však moc nenašla. A proto se s vámi podělím o pár svých postřehů. Věřím, že vám to pomůže a pokud se bezdůvodně bojíte, tak jako já, určitě se teď odhodláte. Vyšetření je hračka a operace se už teď nemůžu dočkat.

Hlavně pohodlně

Těžko volit outfit, když nevíte, co vás čeká. Já jsem sáhla po maximálně pohodlných kouscích a dobře jsem udělala. Pokud ale potřebujete vyrazit rovnou z pracovní schůzky nebo třeba rande, nic se neděje. Ani v šatech a lodičkách tu nebudete působit nepatřičně!

Raději bez řasenky

To stejné platí v den vyšetření o make-upu. Jde to s ním i bez něj. Já zvolila zlatou střední cestu. Nalíčila jsem se jako jsem zvyklá, ale vynechala jsem veškeré produkty, které jindy aplikuji do okolí očí, tedy linky, stíny i řasenku. Jedním z posledních bodů vyšetření je aplikace kapek do očí a já nechtěla riskovat, že budu v čekárně strašit ostatní pacienty.

Pokud si bez řasenky nedovedete svůj den představit, sáhněte raději po voděodolné variantě. Za sebe mohu doporučit L’Oréal Paris Unlimited ve waterproof variantě, Lancôme Hypnôse Drama Waterproof nebo In Extreme Dimension waterproof mascara od MAC.

Sluchátka s sebou

Se zmiňovaným rozkapáním očí, které je nutné nejen pro finální kontrolu počtu dioptrií, souvisí také čtyřiceti minutová pauza, kdy je v čekárně třeba mít zavřené oči. Já měla to štěstí, že jsem tam potkala kamarádku, jinak by to byla strašně dlouhá doba. Proto doporučuju vzít si s sebou sluchátka, a ještě před tím, než vám sestřička kápne do obou očí, si v telefonu pustit hudbu, audio knihu nebo třeba váš oblíbený podcast.

TIPY na české podcasty: Deep talks Petra Ludwiga, V oblacích Terezy in Oslo, Proti Proudu Dana Tržila a třeba také podcast studentech mezinárodních vztahů Báry a Hany nesoucí název Za Humny.

Útulno

Pokud máte strach z nemocničního prostředí, můžete své obavy rovnou hodit za hlavu. V čekárně jsem se cítila spíše jako kdybych čekala v kavárně na kamarádku, a i ordinace kromě přítomnosti lékařů a nepřehlédnutelných profi přístrojů působí luxusně a útulně. Káva i čaj je navíc v čekárně narozdíl od kavárny pro pacienty zdarma!

Každý dotaz je předem zodpovězen

Další věcí, které se nemusíte bát, je pocit, že nevíte, která bije. Mně osobně se často stává, že přijdu domů od lékaře, kosmetičky nebo třeba fyzioterapeuta a najednou se mi začnou vybavovat stovky dotazů, na které jsem před jejich návštěvou chtěla získat odpověď, ale nestalo se tak. Z DuoVize jsem se vrátila spokojená, seznámená s dalším postupem, a navíc s deskami ukrývajícími všechny důležité informace v tištěné podobě. Tak se mi to líbí!

Doprovod netřeba

Pokud máte někoho, kdo vás rád doprovodí, případně po skončení vyšetření vyzvedne, je to super! Ale rozhodně to není nutnost. Po rozkapání očí sice nemůžete řídit, cestu tramvají, autobusem případně taxi však bez problému zvládnete.

Day off

Řízení auta není to jediné, co vám po pečlivém vyšetření očí nepůjde. Já jsem měla velký problém i s viděním na blízko. Práce na počítači pro mě byla ještě druhý den dopoledne tabu a o čtení i psaní zpráv na mobilu snad radši nebudu ani mluvit. Každá esemeska znamenala sundat si dioptrické brýle, přiblížit telefon asi 10 cm před oči a plně se soustředit. Na veřejnosti to nebyl žádný med. Myslím, že se pohledem na mě pobavil nejeden kolemjdoucí!

Nakonec jsem si na následujících 24 hodin naordinovala relax a bylo to mooc příjemné! Pustila jsem si novou audioknihu, uvařila si čaj a zapálila svíčky. Víc než nad puštěnou detektivkou jsem ale přemýšlela nad tím, jaké to bude, až v noci ani ráno, ještě rozespalá, nebudu muset šátrat po nočním stolku a hledat brýle. Už nikdy se nebudu muset trápit nad tím, že mě v oku škrábou kontaktní čočky a tabu už bude i rozhodování, zda během slunečného dne zvolit pohodlí dioptrických brýlí nebo komfort těch slunečních. A co teprve konec obav, že v bazénu ztratím čočku.

Pokračování zde!