Postřehy ze Srí Lanky redaktorky Týny

Mám za sebou 10 dní na Srí Lance, kam mě pozvala společnost Mixtee. Šlo o mojí první cestu mimo Evropu a chci se s vámi podělit o 5 věcí, které mě z nějakého důvodu překvapily, nadchly nebo naštvaly.
12264

1. Srílančané a jejich povaha

Obyvatelé tohoto krásného ostrova mně překvapili svojí neuvěřitelně srdečnou povahou. Pořád nám mávali, usmívali se a chtěli si s námi povídat. Bála jsem se toho, že po mně bude pořád někdo chtít „tipy“, ale to se nekonalo.

 

2. Wave after wave

Viděla jsem největší vlny ve svém životě. Po tom, co jsem ignorovala červenou vlajku značící zákaz koupání a po následném rytí obličejem v písku, už se koupání z mé strany nekonalo, ale sledovat potom sílu oceánu z bezpečí lehátka, bylo dechberoucí.

 

3. Čaje jsou fakt věda

Celý výlet pro partnery společnosti a novináře byl zaměřený především na čaje Basilur, takže jsem viděla v podstatě vše, co stojí za tím, než si v klidu doma zalijete sáček horkou vodou. Je to opravdu složitý proces, který vám ještě určitě v některém z dalších článků popíšu. Můj hlavní poznatek ale je určitě ten, že čaje ze Srí Lanky patří mezi nejkvalitnější, protože místní sběračky čaje sbírají ortodoxní metodou – tedy ručně. A konkrétně čaje Basilur se chlubí nejen krásnými obaly, ale skvělou chutí a prvotřídní kvalitou. A já už si třeba takový klasický černý nebo zelený čaj jinde než od nich, nekoupím. 

 

4. Toulaví psi

Jsou všude. Vyhublí voříšci potulující se po plážích, v ulicích i na rušných silnicích. Pokud psi milujete, všechny si chcete pohladit, dát jim najíst a vzít si je domů, ale nemůžete. Místní je pořád neberou jako mazlíčky, takže většina z nich nemá očkování a případné pokousání by se vám mohlo vymstít.

 

5. Vděčnost

Na Srí Lance jsem byla o Velikonocích, takže přesně v době, kdy teroristé v místních kostelech a hotelech zabili stovky lidí. Když se něco takového stane jen pár desítek kilometrů od místa, odpojí vám přístup na sociální sítě a musíte se přesunout na hotel, ze kterého máte zákaz vycházení do odvolání, uvědomíte si spoustu věcí. Třeba to, jak moc milujete Česko, svoje blízké a jaké maličkosti v běžném režimu řešíte. Tyhle „problémy“ totiž najednou absolutně ztrácí svůj význam.