Proč (ne)jet do Indie podle redaktorky Klári

Kvůli jídlo rozhodně ano!
12259

Na začátku dubna jsem se vydala do Indie. Komukoliv jsem před tím oznámila své záměry, tak mi jen vyděšeně odpověděl: "Dávej na sebe pozor!". Vydala jsem se tam, protože se můj kamarád ženil s krásnou Indkou. Bez této události bych si Indii asi jako cílovou destinaci pro dovolenou nevybrala. Nakonec se mi tam ale moc líbilo. Je nutno dodat, že Indie není pro každého. A tak jsem se vám rozhodla sepsat její plusy a minusy, abyste si mohli udělat lepší obrázek, jestli by pro vás byla to pravé ořechové.

Proč jet do Indie?

1) Jídlo

Za celých 10 dní jsem v Indii nejedla jediné špatné jídlo. Já osobně maso nejím příliš často, takže dává smysl, že mi místní pure veg kuchyně chutnala, ale kamarádi jsou hodně masoví a sami uznali, že jim díky rozmanitým indickým chutím maso vůbec nechybí. O česnekovo-sýrovém naanu, výborné rýži a dokonalých omáčkách mnoha chutí se mi zdá ještě doteď.

2) Chrámy

Například ve vesnici Hampi budete moct na místních stavbách oči nechat. Je to opravdu úplně něco jiného než na co jsme z Evropy zvyklí. Vesnice je známá především díky zdejším památkám, z nichž patří k nejznámějším chrám Virupákša. Pro svou historickou hodnotu byla zdejší oblast s památkami na Seznam světového dědictví UNESCO.

3) Trhy

Místní kořením provoněné trhy nás naprosto dostali. Měli jsme si chuť koupit snad všechno. Naprosto výborné jsou mini banánky a fresh z cukrové třtiny, který na žádném trhu nechybí. Stejné boží jsou tržiště s tradičním indickým oblečením a krásným barevným nádobím. (Limit váhy našich zavazadel byl cestou zpět hodně na hraně.).

Proč nejet do Indie?

1) Pláže

Pokud se chcete vydat na opalovací dovolenou, kde se budete slunit na čisté pláži u průzračné vody, tak to do Indie určitě nejezděte. Voda je dost špinavá a v dubnu byla i dost teplá, takže žádné osvěžení nečekejte. Na plážích také chybí odpadkové koše...

2) Holčičí výlet

Musím říct, že všichni lidi, se kterýma jsme se setkali, byli naprosto zlatí. Ale i tak je to poněkud kulturní šok - pro obě strany. Když jsme šly po pláži s kamarádkou blondýnou samy, zastavovaly nás davy Indů, kteří se s námi po jednom fotili. Byli sice v pohodě, ale dost neodbytní. Nemít pár desítek metrů od nás zbytek party, máme asi i trošku strach.

3) Když jste přehnaně starostliví

Pásy v autech, abyste se mohli připoutat, v taxíkách nečekejte. Stejně tak nečekejte, že řidiči budou zpomalovat v serpentínách - většinou jedou napůl v protisměru, troubí a doufají, že je případné protijedoucí vozidlo uslyší. Stejně tak se raději nekoukejte na datum spotřeby čehokoliv, co si tam koupíte. Prošlou jsme pili i vodu. Vlaky jezdí jen jednou denně - většinou s 2 h zpožděním. Wifi z 80% nefunguje. Pokud vás takové věci stresují, raději si výlet rozmyslete.

Já jsem v Indii byla se skvělou partou a jsem docela skautka, takže mi spoustu věcí nevadí. Například cestu spacím vlakem, který zrovna 2x nevoněl, považuji za nejlepší zážitek vůbec. Výlet jsme zakončili dokonalou indickou svatbou, kdy jsem vytěsnila i to, že jsme platili za většinu věcí 3x více než Indové. Nadšení ze země, ze které pochází jóga, je u mě veliké, ale je mi jasné, že to nemusí sdílet každý. Jaké máte s Indií zkušenosti vy?