Reklama

Redaktorka Klári: 6 pravidel úklidu podle Marie Kondo

Jak si uklidit jednou pro vždy?
Reklama
12352

Aktuálně je u nás tématem č.1 stěhování. A k tomu se váže také to, zbavit se všech věcí, které nepotřebuji a udělat si v nich pořádek. A to jednou provždy! Jenže když jsem se do toho pustila, vůbec jsem nezvládala vyhodit první plyšáky od přítele, notýsky ze základky nebo ošuntělé, ale oblíbené oblečení. A tak jsem si na to přibrala pomocnici - japonskou expertku na úklid Marii Kondo. Ta dokázala donutit k uklízení i ty největší hromadiče světa a obě její knížky Zázračný úklid a Žít s radostí se staly bestsellery. Jakých 6 základních pravidel dodržovat, abyste si uklidili opravdu důkladně a finálně? 

1. Odhodlejte se k úklidu

Metoda KonMari, kterou autorka vymyslela, se může zdát trochu těžká. Rozhodně vyžaduje čas a úsilí. Pokud si chcete uklidit opravdu kompletně - vyhraďte si na to dostatečný čas a buďte odhodlaní nepolevit. 

2. Představte si svůj ideální životní styl

Myslete na to, v jaké domácnosti byste chtěli žít a jak v ní chcete žít. Jinými slovy, představte si svůj ideální životní styl. Můžete si například vystříhat fotografie z časopisů. Nebo si najít fotky na Pinterestu a vytisknout si je jako já. Že byste se raději pustili rovnou do uklízení? Jenže to je právě ten důvod, proč se tolik lidí po úklidu vrací do starých kolejí. Když si představíte svůj ideální životní styl, vlastně si tím ujasníte, proč chcete uklízet, a stanovíte si způsob života, jaký byste chtěli vést, až úklid dokončíte. 

3. Nejprve dokončete třídění

Pro lidi, kteří nikdy nedokážou úklid dokončit, je mimo jiné typické, že se snaží všechno někam uložit, aniž se čehokoli zbaví. Když se pak věci uklidí, v domácnosti sice zdánlivé vládne pořádek, ale pokud jsou úložné prostory plné nepotřebných věcí, není možné v nich pořádek udržet, a to nevyhnutelné vede k návratu do starých kolejí. Klíčem k úspěšnému úklidu je to, že nejprve věci probereme. Plánovat si, kam a do čeho je uložíte, můžete, až budete rozhodnutí, co si ponecháte a čeho se zbavíte, protože teprve tehdy budete osít jasnou představu o tom, kolik je toho vlastně třeba uložit.

 
4. Uklízejte podle kategorie, nikoli podle místa

Jednou z nejčastějších chyb, jakých se lidé dopouštějí, je, že postupují po místnostech. Takový přístup nefunguje, protože si pak člověk myslí, že uklidil, a přitom vlastně jen přesunul věci z jednoho místa na druhé nebo roztrousil předměty jedné kategorie po celé domácnosti, takže si nemůže udělat jasnou představu o tom, kolik věcí skutečné vlastní. Správným přístupem je uklízení podle kategorií. Znamená to uklidit všechny věci z určité kategorie na jeden zátah. Když například uklízíte kategorii oblečení, první krok spočívá v tom, že z celé domácnosti sesbíráte všechny kousky oděvu a shromáždíte je na jednom místě. To vám umožní objektivně vidět, kolik jich přesně máte. 

5. Dodržujte správné pořadí

Kromě uklízení podle kategorií je rovněž nesmírně důležité dodržet jejich správné pořadí, a to oblečení, knihy, papíry, komono (různé) a nakonec předměty, které mají sentimentální význam. Stalo se vám někdy, že jste při úklidu narazili na staré fotografie, a než jste se nadáli, strávili jste jejich prohlížením několik hodin? To je velmi častý zádrhel a jasně dokládá, proč je tak zásadní uklízet ve správném pořadí, které je záměrně zvolené tak, aby vám pomáhalo tříbit si schopnost rozlišovat, co vám přináší radost. Pro nácvik této dovednosti je oblečení ideální, kdežto fotografie a další předměty sentimentálního charakteru jsou typickými představiteli toho, čeho byste se neměli dotýkat, dokud si tuto dovednost neosvojíte.


6. Ptejte se sami sebe, jestli vám něco dělá radost

Kritériem při rozhodování, co si ponechat a co vyhodit, je to, jestli ve vás daná věc vyvolává radost. Když o něčem rozhodujete, je důležité se toho dotýkat, a to myslím tak, že to budete pevně držet oběma rukama, jako byste se s tím snažili spojit. Dávejte dobrý pozor na to, jak přitom reaguje vaše tělo. Když vám něco přináší radost, měli byste cítit nepatrné vzrušení, jako kdyby se buňky ve vašem těle nadnášely. Zato vezmete-li do rukou něco, co vám radost nedělá, budete mít pocit, že vám tělo těžkne.

Doufám, že vám těchto 6 zdánlivě jednoduchých pravidel poslouží stejně dobře jako mně. Až budete mít třídění hotové, musíte si také věci, které si ponecháte pěkně a přehledně roztřídit. Proto přidávám galerii plnou praktických pořadačů, které vám s tím pomohou.

 

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama