Šéfredaktorka Valentina trénuje na půlmaraton: měsíc první

Může si absolutní neběžec zamilovat běhání?
10914

Odpovím naprosto stručně a jasně. MŮŽE. Nevěříte? Nedívím se. Já bych totiž před měsícem taky nevěřícně kroutila hlavou. Nikdy jsem neběhala, dokonce jsem měla utkvělou představu, že běh vyloženě nenávidím. Že jde o druh pohybu, který mi nikdy nebude blízký.  

Pak jsem ale dostala nabídku. Velmi zajímavou nabídku. Abych šla do projektu, jehož cílem je,  abych v dubnu uběhla  půlmaraton. Moje myšlenkové pochody šly po sobě asi takhle: Haha! Ani náhodou! Cože? Že bych to zkusila? 21 kilometrů? To nedám. Možná? Mohla bych to zkusit. Je to výzva. To dám, jdu do toho. 

Takže najednou jsem byla na schůzce s Bárou, Zuzkou a Dančou. Bára se Zuzkou jsou z adidasu a Danča je moje trenérka. Nejlepší trenérka, jakou si dovedete představit. Je totiž normální, není to žádný sportovní blázen, který nebere v potaz stav kondičky svých svěřenců. Sice byla sama profesionální běžkyně, ale se mnou naštěstí nakládá jinak. Nechce mě zničit. Chce, aby mě běhání bavilo. A opravdu si jí tento zázrak povedl. Začínaly jsme totiž pozvolna a vždy, když už jsem nemohla, tak jsem měla za úkol to říct. Žádné tiché trpění.

Co se výbavy týče, opravdu se zaměřte na boty a podprsenku. Ve vlajkové prodejně adidas Na Příkopě jsem strávila neuvěřitelné dvě hodiny, abych si vybrala to správné vybavení. Například jsem měla pod tkaničkami schované čipy, které snímaly to, jakým způsobem běhám, abych podle toho zvolila správný typ běžecké obuvi. Probíhalo to tak, že jsem jak blázen běhala v kabátě tam a zpátky po pasáži Černá růže a kolemjdoucí nechápali, co to vyvádím. Zjistila jsem, že došlapuji na patu a ještě navíc na vnitřní část klenby, což je, abyste věděli, špatně. Takže ještěže jsem v té pasáži šašila, protože díky tomu mám boty, které mi ten náklon chodidla směrem „dovnitř“ vyvažují. Každý máme ale došlap přirozeně jiný, tak je dobré výběru správných tenisek věnovat čas, abyste si své zlozvyky během ještě víc neposílili. A k té podprsence není moc co psát, ale vyplatí se do ni investovta a koupit si tu s nějvětší oporou. Při běhu pak oceníte, že zapomente na to, že nějaká prsa vůbec máte. Je totiž potřeba se soustředit na úplně jiné věci.

Mezi ty patří především již zmíněný došlap. Správně by se nemělo došlapovat přes špičku. Ze začátku mi to dávalo hodně zabrat, protože si opravdu musíte dávat pozor na každý krok. A samozřejmě mě kontrolovala i Danča – výhoda osobní trenérky. Kromě nohou jsou při běhu hodně důležité i ruce. Kdo by to byl řekl, že? Ale ve chvíli, kdy mě trenérka nutila běhat do kopce, jsem pochopila, že je to taková „záložní“ síla, která mě posouvá za vytyčeným cílem. Schválně si zkuste vyběhnout kopeček a zapojte naplno ruce. Uvidíte, že to půjde mnohem snáz. 

Kopečky a kopce? Říkate si, že to je zbytečná námaha, protože půlmaraton, obzvlášť ten pražský, se běhá klusem po rovince? Námaha to je, to souhlasím. Ale zbytečná není ani trochu. Z takových typů tréninku totiž načerpáte potřebnou sílu, díky níž to uběhnete. 21 kilometrů opravdu není málo. Obzvlášt pro začátečníka. Je totiž potřeba mít odkud brát. Na rovince si pak připadáte jako Bolt. A to chcete!

Ale abych tu jen  nemluvila o teorii a pocitech, dám vám i nějaká čísla. Nejsou nijak závratná, ale mám z nich radost. Přesně před měsícem jsem nedokázala uběhnout ani kilometr v kuse. Dnes jich uběhnu šest bez většího problému. Naopak si říkám, že bych dala ještě víc. Ale musím na to jít postupně, abych se neodrovnala. To je totiž častá chyba těch, kteří s během teprve začínají. Svoje prvotní nadšení nedokážou ukočírovat, a pak se potýkají se záněty, bolavými koleny nebo kotníky. Chodím běhat třikrát týdně a každý týden se snažím trochu přidávat na vzdálenosti. I kdyby to mělo být jen 200 metrů. Do dubna mi ještě pár měsíců zbývá, tak věřím, že se k té půlmaratoní vzdálenosti včas dostanu. 

Doufám, že vás inspiruji k tomu, že dáte běhu šanci. Ale opravdu se ze začátku nestyďte střídat například běh s chůzí. Nebo klidně klusejte pomalu jen 2 km, není to žádná ostuda. Každý běžec někdy začínal! Vezměte si ze mě příklad. Když můžu já, může každý! A za měsíc čekejte update mých běžeckých pokroků.

Vaše Valentina

sledujte nás na instagramu