Bojujte s koronavirem pomocí chytré aplikace eRouška: Zjistěte, jak na to

Všichni momentálně svádíme boj s neviditelným nepřítelem jménem koronavirus...
12907

Nyní se ale nejspíš blýská na lepší časy a to díky aplikaci eRouška!

Aplikace eRouška je projekt, který vznikl v rámci iniciativy COVID19CZ pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR. Díky aplikaci hygienici snadněji a efektivněji dohledají lidi, kteří se v poslední době setkali s nakaženými a hrozí tak u nich vysoké riziko nákazy. Pokud nákaza u uživatele vypukne, dokáže rychle předat hygienikům své kontakty a navíc upozorní i na kontakty s lidmi, které osobně nezná. Tohle chytré mapování kontaktů se jeví jako velmi účinná zbraň posledních dní a my ji rádi podpoříme!

“Všichni se chceme vrátit k našemu běžnému životu a chceme, aby plošná karanténa co nejdříve skončila. Proto musíme každý, kdo může, pomoci hygieně dnešní situaci zvládnout. Přijali jsme za své nošení roušek na veřejnosti. Ale aby mohla plošná karanténa skončit co nejdříve, musí být každý z nás schopen co nejrychleji a nejpřesněji předat seznam osob, se kterými se setkal v posledních dnech před odhalením nákazy. A k tomu slouží nová aplikace eRouška. Je jednou ze složek Chytré karantény. Výrazně ulehčí a extrémně zrychlí hygienikům vyhledávání osob potenciálně nakažených koronavirem s naprosto minimálním dopadem na soukromí uživatele. Aplikace slouží jako automatický notýsek, do kterého se zapisují anonymní ID zařízení, se kterými jste přišli do styku. Tento notýsek je uložen jen ve vašem telefonu a o odeslání hygieně rozhodnete jen vy sami, pokud vás o to pracovník hygieny požádá. Tento přístup neeviduje vaši polohu a není ve světě ojedinělý. Jeho využití již úspěšně běží v zemích jako Singapur, Jižní Korea a připravuje se na Slovensku a v zemích západní Evropy (Švýcarsko, Francie, …). Žádáme každého, kdo má vhodný telefon, aby nám s pomocí aplikace eRouška pomohl v boji proti koronaviru,” apeluje Vojtěch Komenda, jeden z autorů aplikace eRouška, která vznikla na platformě COVID19CZ jako součást Chytré karantény.

Jak se stát uživatelem aplikace eRouška?

Je to snadné! Stačí si aplikaci stáhnout a nainstalovat. Díky Bluetooth se do telefonu majitele ukládají anonymizovaná data o zařízeních, které mají nainstalovanou aplikaci eRouška a nacházejí se poblíž. Pokud uživatel zjistí, že má pozitivní test na koronavirus, může data z jeho telefonu předat hygienikům, kteří tak budou mít značně usnadněnou práci.

Musíte se bát o data ve svém telefonu?

Ne! Celý systém aplikace eRouška, včetně podpůrných webových stránek, je navržen v souladu se Zákonem o ochraně osobních údajů a nařízením GDPR. Navíc je aplikace open sourcem - další vývojáři se tedy mohou podívat do jejího kódu. Data z aplikace nejsou nikde sdílena. Ukládají se po dobu jednoho měsíce přímo v telefonu majitele a bez jeho souhlasu k nim nikdo nemá přístup, tedy ani hygienici.

“V porovnání s ostatními řešeními, která se v poslední době objevila na trhu nejen v Česku, ale také v zahraničí, spočívá výhoda eRoušky v tom, že ke svému fungování nevyužívá sběru informací o poloze zařízení a tím i šetří baterii telefonu. Aplikace navíc informace o setkání s dalšími zařízeními, která ji mají nainstalovanou, nikam sama neodesílá. A to až do okamžiku, kdy jí k tomu dá uživatel konkrétní pokyn. Všechna v aplikaci shromážděná data lze navíc manuálně smazat,” doplňuje Ing. Martin Půlpitel, který působí na Fakultě informačních technologií ČVUT a udělal nezávislý posudek aplikace.

 

My v redakci téhle aplikaci tleskáme a jdeme si ji také nainstalovat. Udělejte to i vy. Čím více budeme všichni nápomocni v boji s koronavirem, tím dříve se vrátíme k našim normálním životům. Svobodným životům.