EKO TIPY | Nejen o tom, jak redakce JOY bojuje proti plastům!

My se snažíme! A vy?
11531

Valentina, šéfredaktorka

Určitě jste zaznamenali, že čím dál tím víc lidí řeší otázku nadměrné výroby a používání plastu. A to je správně! Využívá se na vše a všude, ačkoli to není v takovém množství vůbec potřeba. Plastový odpad pak končí v mořích a oceánech... Následky vám popisovat nebudu, jsem si jistá, že je sami znáte. Proto mě velice mile potěšila běžecká novinka značky adidas. Model bot UltraBOOST Parley má totiž svršek z 85% vyrobený z 11 plastových lahví sebraných na plážích a pobřeží. Jeho barva je navíc inspirovaná temnou modří hloubky Mariánského příkopu... To ale není vše – adidas věnuje komunikačnímu programu Parley za každý kilometr uběhnutý v období globální běžecké kampaně s aplikací Runtastic 1 USD (do max. výše 1 000 000 USD). Prostředky získané v rámci běhu Run for the Oceans budou použity na projekt Parley Ocean School, který vzdělává příští generace, jako například děti zasažených oblastí, v otázkách ochrany oceánů. Kampaň trvá do 8. července, tak nazujte tenisky a uběhněte alespoň pár kilometrů pro dobrou věc! Pro více informací a registraci navštivte www.adidas.com/Parley.

Mariya, fashion redaktorka

Poctivě recyklujete odpad, všude chodíte se svou plátěnou taškou, místo sáčku máte frusacky a jste zvykla si i do kavárny chodit s vlastním hrnkem? Mám pro vás tip, co ještě byste mohla pro přírodu  udělat. Zahoďte svůj plastový zubní kartáček a sáhněte po plně rozložitelném kartáčku bambusovém. Vyrábí ho značka Zero Waste, která propaguje myšlenku nulového odpadu, proto i veškerý obal, ve kterém vám produkt dorazí je recyklovatelný a rozložitelný. Kromě toho se tyto kartáčky vyrábí z odrůdy bambusu, kterou pandy nežerou, takže ani o ně nemusíte mít strach. Jo a poslední věc, když už budete chtít kartáček vyměnit, nevyhazujte ho, ale zakopejte do země. Za krátko po něm nic nezbyde a z běžného odpadu by se dostal na skládku, kde nemá bioodpad co dělat. Zero Waste bambusový kartáček koupíte na www.econea.cz za 119 Kč.

Petra, redaktorka joyonline.cz a produkční

Léto a zmrzliny patří neodmyslitelně k sobě! Já jsem ale objevila zmrzlinu zmrzlin! Je to raw nanuk Rawito! Veškeré suroviny, které jsou použité k výrobě zmrzliny, jsou v bio kvalitě a pocházejí od zodpovědných zemědělců a žádný plod nebyl chemicky ošetřen. Většinu z nich sklízejí dodavatelé ručně a všechny produkty Rawito mají bio certifikát. 

Kromě toho, že všechny Rawito zmrzliny jsou vyrobeny z ekologicky šetrných zdrojů, jsou také bezlepkové, bez laktózy, rafinovaných cukrů, geneticky modifikovaných potravin a bez chemie. Co chtít víc!? Určitě tuhle dobrotu neváhejte vyzkoušet!

Týna, beauty redaktorka

Mám radost, že se poslední dobou čím dál tím víc lidí okolo mě začíná zamýšlet nad ekologičtějším přístupem k životu. A vlastně ani není divu, protože už možná právě naše generace zažije věci, které se nám líbit opravdu nebudou, pokud nezměníme alespoň maličkosti. Jednou takovou maličkostí, kterou plánuji uvést do praxe v mém případě, je používání eko hrnků na kávu. Za kafe utrácím celkem dost peněz (na tom musím taky zapracovat!) a vlastně úplně zbytečně si ho vždycky nechám dát do papírového kelímku s plastovým krytem. A tenhle mátový Joco Cup je navíc daleko hezčí než ty papírové, takže kupuju hned teď. 

Klára, redaktorka publicistiky

Nejsem úplný eko maniak, ale jestli mi něco opravdu vadí, je to množství plastu, které je potřeba, pokud si chcete vzít jídlo či pití s sebou. Snažím se proto nosit vlastní krabičky i hrníčky, když na to nezapomenu. Což se ale občas stává, proto mě nadchla aktuální novinka v UGU, kde nabízejí sklenice místo kelímků + speciální omyvatelné nádoby na odnos jídla vhodné pro opakované použití. Výsledkem by mělo být to, že UGO ušetří do roku 2020 minimálně 15 tun plastového odpadu. Tak se do toho pusťme s Ugem, ať toho společně ušetříme ještě víc!

Karolína, redaktorka joyonline.cz

Všude aktuálně léta hashtag #neplastuj, který má podle mě opravdu smysl. Já jako ekolog amatér zatím prozkoumávám své vlastní možnosti, jak naši planetu uchránit od věcí, které jí ubližují. Mé úplně první eko kroky mám už však za sebou. Vedly do obchodu NILA, kde jsem si koupila ultralehkou nerezovou lahev Urban Bottle, ve které si nosím pití v kabelce. Koupit jí můžete jak v kamenném obchodě, tak na nila.cz za 520 Kč.