Reklama

JOY TIPS: Poctivá dávka inspirace na sváteční čtení

Každá z nás tentokrát vybrala jednu knihu, jejíž čtení si opravdu užila, nebo tu, na niž se těší...
Reklama
10909

Valentina, šéfredaktorka

Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové vyšly před pěti lety. Byl to obrovský boom. Zaznamenala jsem ho, knihu měla doma, ale nějak se ne a ne dokopat k tomu ji otevřít a začíst se, ačkoli jsem od všech slyšela na tento román jen samou chválu. Občas se dějí takové nevysvětlitelné věci. A stejně nevysvětlitelně jsem po něm minulý týden z ničeho nic sáhla a neodtrhla se od něj, dokud jsem nepřečtla poslední větu. Příběh o tom, jak společnost nedokáže pochopit cokoli, co vybočuje z jakéhokoli racionálního vysvětlení světa, mě naprosto pohltil. Chvílemi i dost nepříjemně. Čtu hlavně v posteli před spaním a musím říct, že jsem se pak potýkala se sny plnými nespravedlnosti a neopodstatněné zloby. Stejně jako Žítkovské bohyně. Ale rozhodně to stálo za to. Kniha je napínavá, výborně napsaná a opravdu vás vtáhne do děje. Něco je dle skutečných událostí, něco je smyšlené a něco tak nějak půl na půl. Takže to vypadá, že mi tohle ponuré dílo nedá ještě chvíli spát. Budu trochu muset zapátrat, jak to tedy doopravdy bylo.

Klára, foto editorka

Milujete první republiku a chcete si připomenout její noblesu a retro módu 20. a 30 let? V tom případě vsaďte na novou knihu Evy Štolbové Pravá žena. Ta nás totiž zavede přesně do těchto časů. Dovídáme se o módě, stylu, divadlech, kavárnách a samozřejmě i o láskách. Mladá adeptka učitelství vychází z kláštera, kde byla vychována a okamžitě touží změnit svůj zjev. Podléhá bouřlivé vzdorovité módě, nechá si ostříhat vlasy zcela nakrátko, zkrátí i své sukně a sníží pas. Do školy jezdí na kole a dovede si poradit s dotěrnými muži, kteří se na ni neustále lepí. A láska? Ta nesmí v pravém románu chybět. Naše hrdinka prožívá své lásky celým srdcem. Život jí přináší i mnohá trápení, svět se hroutí ve válce. Čtenáři provázejí hlavní hrdinku všemi osudovými ranami i vítězstvími.... A teď už jen zbývá dočíst příběh konce. Vzali se? A byli šťastni až navěky? To se všechno dozvíte na stránkách knihy za doprovodu dobových fotografií či úryvků z prvorepublikových módních časopisů.  

Kniha vychází 8.12.2017 a k dostání bude v internetovém knihkupectví Kosmas nebo už nyní přímo na Instagramu autorky.

Lucka, fitness redaktorka

Nikdy jsem nepatřila mezi náročné čtenáře. Od jakživa dávám přednost milému, veselému čtení, u kterého se skvěle odreaguji. Jelikož nejvíce čtu při jízdě autobusem, vybírám si knihy, které mě pobaví. Miluju knihy od Petra Šabacha a C.D. Payna. U Paynova Mládí v hajzlu jsem nejednou brečela smíchy. Ale nedávno jsem si dopřála malou změnu. Sáhla jsem po knize od Marty Kučíkové, Italské jednohubky. Za prvé mě zaujal její obal a pak také její popis, který opravdu nelhal! Proč jsou italští staříci stále frajeři a jejich osmdesátileté manželky šťabajzny? Proč nosí Ital malou peněženku a proč se nebojí mluvit o lásce v každém věku? A proč si stále zpívají, i když mají pracovní soboty? O lehkosti i nelehkosti života v podhorském maloměstě vypráví Marta, která tam žije už 13 let, s neuvěřitelným nadhledem a humorem. Jestli hledáte knihu, která vás zbaví předvánočního stresu, tak sáhněte právě po Italských jednohubkách.

Karolína, redaktorka joyonline.cz

Podzim, zima, Vánoce. To je čas, kdy mi není líto, že si neužívám hezkého počasí venku a bez výčitek se zachumlám do peřin a čtu. Dříve mě bavily sladké ženské romány. A i dnes si ráda užiju nějaký ten cizí milostný románek, ale spokojená jsem hlavně tehdy, když mě příběh vtáhne do napínavého děje tak, že se občas bojím otočit list, nebo nemůžu spát, protože přemýšlím nad tím, jak to asi dopadne. A přesně to si slibuji od thrilleru Poslední dívka!

Petra, redaktorka joyonline.cz a produkční

Podzimní chladné večery ve mne vždy probudí touhu po horké čokoládě, svíčkách, teplé dece a knize, do které se můžu začíst a zapomenout na vše okolo. Na knihu Hygge prostě šťastný způsob života se chystám už dlouho, takže při první příležitosti, kdy poběžím kolem knihkupectví, plánuju touhle knížkou obohatit svoji knihovnu. Ideální kombinace inspirativního čtení, které vás navíc nasměřuje na “šťastný způsob života” je podle mě ideální volbou pro podzimní pochmurné večery.

Styl hygge je zkrátka nejen trendy a cool, ale hlavně skvělý způsob, jak změnit přístup života. Zastavit se, přestat se stresovat, užívat si a radovat se z maličkostí, vnímat věci kolem sebe, které bereme jako samozřejmost, ale samozřejmé nejsou. To vše a mnohem víc je hygge.

Ponořte se do tajemství tohoto skandinávského stylu života a buďte zkratka hygge!

Kristýna, beauty redaktorka

Mám ráda knížky – čtu často ve vlaku, ale i doma se zapálenou svíčkou a kafem. Miluju tenhle způsob relaxu, kdy se přesunu do jiného světa a nechci být nikým a ničím rušená. Některé druhy knížek ale dokážou spojit příjemné s užitečným – relax a vzdělání. Já mám slabost pro čtení o seberozvoji, motivaci, přístupu k životu, vnímání reality, fungování vesmíru atd. Takové knížky potřebuji mít v knihovně, protože se díky nim cítím podvědomě klidnější. Všichni se totiž občas dostaneme do situace, kdy nám z nějakého důvodu není do zpěvu nebo nevíme, jak se k určitým životním událostem postavit. Mně pomáhá přečíst si myšlenky někoho moudrého, často si uvědomím, že nic není tak, jak se na první pohled zdá. A protože takových titulů není nikdy dost, teď bych si přála knížku "Den, kdy jsem se naučil žít" od Laurenta Gounelle. Tento psycholog, spisovatel a a uznávaný odborník na rozvoj osobnosti cestuje už 16 let po světě a setkává se s lékaři, léčiteli nebo třeba i peruánskými šamany. Tak třeba Ježíšek?  

Mariya, fashion redaktorka

Jestli máte rádi detektivky a fantasy, tak rozhodně  doporučuji knihu "Literární spolek Laury Sněžné" od Pasi Ilmari Jääskeläinen. Je to napínavý mix těchto dvou žánrů, který vás hned zatáhne do děje :)

 

Foto: PR

 

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Reklama
Reklama