Buďte zdravě sobecká: Máme manuál, jak to zvládnout

Taky máte občas pocit, že byste se musela rozkrájet, abyste všem vyhověla?
11061

Zavděčit se každému a plnit všechna přání na počkání ale není vaše povinnost. Držte se následujících rad a vyvarujte se přílišné dobrosrdečnosti. Většinou je to toiž na úkor vás samotných...

1. Naučte se říkat NE. Není to nic, za co byste se měla stydět. Není nikde psáno, že vy jste ten jediný člověk na světě, který umí daný problém vyřešit.

2. Stanovte si hranice a mantinely. Za ty nikoho nepouštějte a nenechte se za ně natlačit ani vy sama. Ostatní si na to budou muset zvyknout - a zvyknou si. Chraňte si svůj čas a prostor. Pomáhat ostatním je sice bohulibá činnost ale vše má své hranice.

3. Rozvrhněte si svůj čas. Pokud vám zbyde nějaký navíc, není problém do něj zahrnout prosby a požadavky ostatních. Pokud ale sama nestíháte své vlastní úkoly, naučte se ostatním říct, že si budou muset poradit bez vás. A uvidíte, že si poradí.

4. Mějte sebe na prvním místě. Sobecké? Ne. Naprosto přirozené. Jen my ženy občas zapomínáme na to, že jsme to právě my samotné, kdo by měl mít v žebříčku našich priorit hlavní místo. Pokud totiž nebudete spokojená vy sama, nemůžete dělat šťastnými ani druhé. Tak to zkrátka je. Proto nejdříve vy a pak až vše ( a všichni ) ostatní.