Jak vyzrát na stres? Vyzkoušejte trénink psychické odolnosti

Ráno brzo vstát, protáhnout se, nasnídat a přijít včas do práce. Tam odvést maximální výkon, usmívat se, vycházet ostatním vstříc, po práci nějaký sport, pivo a doma nás čeká ještě úklid, děti a drahá polovička. Možná si chvíli číst nebo si pustit zprávy a kromě vlastních starostí o sebe, rodinu a peníze se ještě rozčílit nad politikou a děním ve světě. A další den jedeme nanovo, odpočinek si přece užijeme na dovolené!
13257

Máme vysoké nároky na sebe i na okolí. Jsme pod tlakem, abychom vše zvládli a byli dokonalí. “Žijeme v bludném kruhu vnějšího a vnitřního stresu, což ovlivňuje naši psychickou pohodu i fyzické zdraví,” upřesňuje profesionální trenér, zkušený kouč a motivátor René Barvirčák. Nicméně stres je každodenní součástí moderního života a přináší s sebou nejenom vyhoření, vyčerpání nebo deprese, ale i závažné zdravotní problémy. Jak se tomu vyhnout? Řešením je vytrénovat si psychickou odolnost.

Vliv stresu na naši psychiku

Psychická odolnost zahrnuje naší schopnost pracovat pod tlakem a způsob, jak dokážeme na tento tlak a další životní výzvy reagovat. “Se zátěží se vyrovnáváme dennodenně, ať už v práci nebo v osobním životě,” říká emoční terapeutka Terezia Béresová.

Míra odolnosti je částečně daná geneticky, ale je to schopnost jako každá jiná, takže se dá rozvíjet a zdokonalovat. “Základním krokem je poznat sám sebe, vědět, jak reaguji a proč tak reaguji. K tomu pomohou diagnostické texty osobnosti,” říká lektor online kurzu o Emoční inteligenci Barvirčák. On sám ke trénování psychické odolnosti rád využívá východní filozofii a bojové umění. “Pod tlakem ze sebe dokážeme vydat to nejlepší. Umíme být efektivní a úspěšní, ale musíme umět tlaku porozumět,” dodává autor kurzu.

Ale jak si udržet psychickou pohodu, nadhled a lehkost při řešení náročných situací v čase plném změn, nejistoty a napětí? Když máme pocit, že se na náš vše hroutí a ničemu se nedaří? Základním pravidlem pro práci se stresem je uvolnění a zbavení se napětí.

Technika na uvolnění stresu

Jak si můžete sami pomoct v náročných chvílích? “Když pominu potřebu pravidelné práce na čtyřech úrovních – tělo, emoce, myšlenky, duchovno, existuje několik technik

na uvolnění stresu, napětí a stažení,” upřesňuje Barvirčák. Smyslem technik je uvolnění těla i mysli. Je vhodné dlouhodobě zařadit do našeho života pár cviků z jógy, taiči nebo qi-gongu. Pokud nemáme možnost cvičit, stačí nám i pár minut klidu. Sedneme si do meditačního sedu a dlaně dáme naproti sobě do klína. Hluboce se nadechneme, zadržíme na 5-7 sekund (zapnou se všechny svaly v těle) a s pomalým výdechem uvolňujeme všechna napětí. Opakujeme 3 až 4 krát.

Vliv stresu na naše fyzické a psychické zdraví

Pokud zažíváme stresovou reakci občas, je to pro tělo v pořádku. Pokud jsme však pod stresem trvale, opakovaně denně nebo dokonce roky, naše tělo trpí a dochází k oslabení organismu. “Je to podobné, jako bychom sprintem běželi vytrvalostní trasu. Uznejte, že dlouhodobě je intenzivní tempo nezvladatelné,” názorně vysvětluje autor seberozvojového kurzu.

Nervový systém a celý proces je dokola pod vlivem hormonů adrenalinu a kortizolu, což vyžaduje velký výkon srdce, odstavuje se imunita, začínají bolesti hlavy a zad, problémy se štítnou žlázou, trávením apod. Zároveň platí, že čím větší psychická odolnost, tím je i větší imunita těla. “Vysoká psychická odolnost se projevuje i zbavením se strachu, obav a úzkostí. Člověk, který pracuje se svými emocemi, má vyšší sebevědomí a celkově se cítí šťastný a naplněný,” vyjmenovává výhody seberozvoje Barvirčák.

Emoční inteligence, psychická odolnost a šťastný život

Emoce nás dokážou utlumit, zastavit a nenechat udělat další krok, nebo naopak se uvolnit, radovat se, prožívat štěstí a vděčnost, užívat si život. “Čím více budeme s našimi emocemi pracovat, tím lépe se budeme cítit bez ohledu na stresové situace,” dodává Béresová. To, jak se cítíme, ovlivňuje naše chování a jednání. Pokud ovládáme své emoce, umíme kontrolovat i míru stresu a zvyšujeme si tím psychickou odolnost. Na ní pak závisí naše vztahy i pracovní úspěchy.

 

Photo by Christina @ wocintechchat.com on Unsplash