SVATBA | Vyzpovídali jsme profesionální vizážistku. Proč miluje svou práci? A v čem je svatební make-up specifický?

Svatební sezona se blíží!
11184

Proto jsme položili několik otázek vizážistce Michaele Polomis. Ptali jsme se na její začátky, trendy i tipy, jak se jako nevěsta sladit s vizážistkou a docílit tak výsledku snů!

Jak jste se k práci vizážistky dostala? Byl to váš celoživotní sen?

Cesta za prací, která je pro mě momentálně číslo 1 a nejlepší v mém životě, nebyla krátká, a už vůbec ne jednoduchá! Na začátku jsem musela najít sama sebe a nyní nesmím polevit a musím vytrvat!

Být vizážistkou nebyl můj celoživotní sen. Ve své podstatě by mě to dříve ani nenapadlo. I když si pamatuji na větu mé kamarádky ze základky, když jsme měly holčičí večer, kdy jsme se navzájem líčily a fotily: „Já tě stejně vidím v budoucnu někde u kosmetiky, líčení!“

Celý život mě provází  umělecké směry, ve kterých jsem vždy vynikala.  Jako první tanec, kterému jsem se v dětství až do střední školy věnovala. Dále hraní na piano, zpěv, kreslení, keramika a v neposlední řadě divadlo.

Při studiu střední školy jsem se chtěla stát modelkou. A poprvé jsem se setkala s kosmetičkou, vizážistkou, fotografy a dalšími lidmi z této branže. Vidina kariéry v modelingu se mě držela dlouho, avšak po střední škole jsem se uchýlila jiným směrem. Po přestěhování se do Prahy jsem se však opět vrátila do role modelky. Mnohem více než práce před objektivem mě však lákalo umění, které prováděly vizážistky. Přihlásila jsem se na různé kurzy, učila se, zlepšovala se. A pak nastal ten okamžik: „Teď, nebo nikdy“!

Jaký je postup, když se chcete vypracovat z nadšence v profesionála?

Myslím, že každý si musí najít svou cestu, kterou se vydá. Je důležité odprostit se od toho, jak to dělají ostatní a dělat vše po svém. Nutné je také být stále v obraze, sledovat trendy a stále mít touhu být lepší a lepší. Důležité je i pokora, bez které to jednoduše nejde.

Jaké byly vaše začátky? Byla jste při první práci nervózní?

Začátky nebyly jednoduché. Chyběly mi ty správné kontakty a zakázek chodilo jen hodně málo. Rodina, přátelé i kolegové mi však dodávali odvahu jít dál a hlavně věřily,  že budu úspěšná. Na škole při kurzech jsem opravdu začínala s nulovými znalostmi a bez jakékoliv praxe. Stále jsem však měla pocit, že jdu tím správným směrem. A to i přesto, že jsem na škole rozhodně nepatřila mezi nejlepší.

Před první nevěstou jsem nemohla ani spát a se soustředit na cokoliv jiného. Po svatbě jsem se vracela domů propocená jako bych zdolala nejvyšší horu na světě, ale šťastná  a se skvělým pocitem.

A určitě se mám stále co učit, jen už jsem nalezla klid a důvěru v sama sebe.

Co vás na vaší práci baví nejvíce?

Práce vizážistky samotná, hra barev a tvorba účesů. Hned na další příčce je reakce mých klientek. Ve většině případů připravuji klientky na výjimečné události, důležité okamžiky jejich života a je mi velkou ctí, že mohu být u toho. Dostávám se na nejrůznější krásná místa a potkávám se s různými lidmi. A vždy do své práce mohu dát něco ze sebe! To je na tom to nejkrásnější!

Jaké trendy vás baví? A existuje něco, čemu se při líčení vyhýbáte?

Trendy – to je věčné téma. Některé mě baví více, jiné zase méně. Vždy si  na aktuálních trendech najdu něco, co  mi přijde zajímavé, a co dále zkouším využít i ve své práci. V každém případě je důležité vcítit se do klientky, dobře ji odhadnout a pochopit. Divoké trendy rozhodně nejsou pro každého.

Nejvíce ze všeho mě baví svěží make-up, rozzářené tváře, odlesky, perleť nebo metalické odstíny. Poslední trendy tak pro mě byly tím pravým.

Co říkáte na trendy jako je metalické obočí nebo ombré rty?

Miluji metalické barvy, tudíž i metalické obočí je podle mě skvělé! Ne každý si asi troufne, a ne na každou událost se tento styl hodí, ale jsem tomu rozhodně otevřená. Když už ne obočí, tak využití stínu, metalických pigmentů, glitrů, které nemusí rozhodně zdobit jen oční okolí. Na párty a večírky jak ušité na míru.

I ombré rty mohou přitáhnout mnoho pohledů. Díky ombré efektu budou navíc rty vypadat plnější.

Liší se svatební make-up od make-upu na focení nebo na ples?

Určitě je vždy důležité zvážit, na jakou událost je make-up připravován. Podle toho pak postupuji a volím produkty.

Make-up na focení ovlivňuje velká spousta aspektů. Zda se fotí v exteriéru nebo interiéru, při denním čí umělém světle,…

Navíc make-up na focení ve většině případů nemusí být tak trvanlivý jako make-up na ples nebo svatbu.

Make-up na společenské události musí ustát přechody i například pot a měl by vydržet po celou dobu akce. Během události je však dobré mít v kabelce rtěnku a pudr či tvářenku pro oživení.

Make-up na svatbu je z mého pohledu nejnáročnější. Musí být na první pohled přirozený, zároveň však dostatečně výrazný pro fotoaparát i kameru. Navíc musí ustát celý den a často i celou noc. Vizážista musí brát v úvahu dané roční období.  Každý profesionál by měl využívat jen nejkvalitnější produkty (s dlouhotrvajícím efektem, voděodolné). Důležité je pleť dobře připravit a make-up postupně nanášet tak, aby se dosáhlo co nejkvalitnějšího výsledku. Fixace make-upu i účesu by měla být samozřejmostí.

I přes všechnu důvěru v produkty a poctivou práci doporučuji nevěstám mít při sobě základní věci pro refresh – rtěnku, pudr, v létě matující ubrousky, případně tvářenku nebo korektor.

Je nutné ladit svatební líčení a účes k šatům a prostředí svatby?

Další otázka krásně navazuje. Abych dosáhla výsledku, který zmiňuji v předešlé otázce, je rozhodně potřeba znát styl svatby, prostředí, vzhled svatebních šatů i ostatních doplňků. Každý profesionální vizážista by se o tyto věci měl zajímat a naplánovat zkoušku make-upu až na dobu, kdy budou všechny zmiňované věci zařízeny.

Společně pak s nevěstou snadno najdeme směr, kterým se ve vlasové stylingu i make-upu ubíráme.

Jaké jsou aktuální svatební trendy na poli líčení a účesů?

Stále je dominantou svěží, zdravá rozjasněná pleť, šťavnatost ve tváři. Ať si nevěsta vybere výraznější rty nebo oči, vždy můžeme vytvořit trendy make-up. Odlesky a jemné metalické odstíny, linky ani rozjasňovače rozhodně nemusí chybět ani ve svatební den. 

Nevěsty se určitě nemusí bát ani výrazných rtů, třeba nestárnoucí červené. A rozhodně není nutné rty standardně vykreslovat konturkou, trendy velí, že přirozeně rozpité rty jsou in.  

 Trendem je stále i přirozené  líčení a boho styl. Účesy téměř až ledabylého vzhledu budou také v popředí. Mimo to frčí jednoduché, minimalistické účesy. Rozpuštěné vlasy, vlny doplněné o copánky  nebo o drobný detail – květinový, krajkový nebo s využitím stuhy.

 

Foto: Archiv Michaely Polomis