Stop prokrastinaci: Naučte se být efektivní na 100%

Každý z nás už se jistě s termínem prokrastinace setkal...
11692

Prokrastinace neboli chorobné odkládání vašich úkolů či povinností je "nemoc", která trápí většinu z nás.

Známe to všichni. " Ještě si dám kávu a pak začnu" nebo " Jen chvilka na Instagramu a jdu pracovat"... Jenže z těchto a jiných výmluv a odkládání se časem stane opravdu zvyk a vy zjistíte, že odkládáte vše, co ještě úplně není potřeba udělat. Najednou se vám ale začnou termíny a nesplněné úkoly hromadit a vy se nebudete stačit divit.

Jak takové situace dopadají? Uděláte to, co nejvíc hoří a to, co má ještě čas, opět odložíte na později. A už jste v kolotoči z kterého není úplně snadné vystoupit. Jak se naučit věci neodkládat a být při práci efektivní?

Ze všeho nejdřív si udělejte plán a úkoly si podle důležitosti roztřiďte. Dejte vaší práci řád a zorganizujte si vše tak, aby se vám nestalo, že na konci týdne zjistíte, že z pěti věcí, které jste měli odevzdat jste teprve začali psát tu první.

Nenechte se rozptylovat. Nikým a ničím. Pro lepší efektivnost si stanovte časové úseky ve kterých budete na daném úkolu pracovat. Zkuste třeba osvědčenou metodu, kdy 25 minut pracujete, pět minut máte pauzu ( telefon, káva... ) a dalších 25 minut pracujete. Takto odpracujete čtyři bloky a máte čas půl hodiny na oběd. Je dokázáno, že v takovýchto časových usecích, snadno udržíte mysl v pozoru a pět minut, které máte po každém pracovním bloku vám skvěle poslouží jako takový malý refresh. Vyzkoušejte!

To, do čeho se vám nechce nejvíc, udělejte jako první. Opravdu. Vyhnete se tak nepříjemným pocitům a myšlenkám, že "to nejhorší" vás teprve čeká.

Nezapomeňte se odměňovat. Dobrá káva, kousek čokolády nebo třeba večerní sklenička vína s kamarádkou - i to může být odměna za perfektně ( a včas )  vykonanou práci.

Věřte si a dávejte si reálné cíle. Naučte se mít svůj čas pod kontrolou a využít ho opravdu na maximum. A to nejen v prácovním ale i v osobním životě. Řád a jasné cíle jsou totiž benefitem k nezaplacení - ať už zrovna řešíte práci, vztahy nebo třeba příští dovolenou.

 

 

 

sledujte nás na instagramu